top of page
DSC04583.jpeg

Kosciuszko National Park i wycieczka do Blue Lake [Zimowa Australia Pełna Śniegu]

Zaktualizowano: 6 maj


Narciarz przechodzący po moście nad rzeką Snowy River w Kosciuszko National Park w Alpach Australijskich i Snowy Mountains w NSW w Australii, na drugim planie zbocza górskie pokryte śniegiem i duże głazy
Most nad rzeką Snowy River

Główne atrakcje trasy Guthega – Blue Lake:

​W skrócie:

  • Wycieczka na nartach skiturowych lub rakietach śnieżnych.

  • Powykręcane, kolorowe śnieżne eukaliptusy (snow gum).

  • Piękne widoki na pokryte śniegiem góry Kosciuszko National Park.

  • Możliwość wspinaczki lodowej nad Blue Lake.

🗺 Dystans: 14,5 km / do 7 godz.

Trudność: Średnia

🗓 Najlepsza pora roku: lipiec – wrzesień

🛏 Zakwaterowanie: Namiot lub schronisko


Zimowa wycieczka wzdłuż spękanej tafli rzeki Snowy River, po falujących górach Snowy Mountains i pomiędzy oblepionymi soplami kolorowymi drzewami snow gums, która kończy się nad otoczonym skałami, zamarzniętym jeziorem Blue Lake. Tutaj wypatrzeć można wspinaczy, którzy próbują jedynych w tym kraju lodowych dróg wspinaczkowych. Jeżeli chcecie zasmakować skituringu i potraficie dobrze jeździć na nartach, ta trasa może przypaść wam do gustu. Ci, którzy na nartach nie czują się pewnie, niech założą rakiety śnieżne i w drogę!


1. Jak dostać się zimą do jeziora Blue Lake?🕒 Czas przejścia – Przejście całej trasy z przystankami na lunch nie powinno zająć więcej niż 7 godzin (na nartach). Do pokonania jest ok. 14,5 km drogi.💪 Podejścia pod górę w butach narciarskich i z nartami są męczące, dlatego zimą trasa przeznaczona jest raczej tylko dla osób wysportowanych.🚸 Trasa nie jest oznaczona (z wyjątkiem jej początku), dlatego należy zabrać ze sobą mapę i posiadać podstawowe umiejętności nawigacji w terenie. W przypadku słabej widoczności, spowodowanej opadami śniegu lub dużym zachmurzeniem, odnalezienie drogi powrotnej bez GPS lub kompasu może być trudne. Ślad trasy znajdziecie w dalszej części artykułu.🔺 Osoby wybierające się na tę trasę powinny posiadać przynajmniej podstawową wiedzę o lawinach. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą partnera i ABC lawinowego.💡 Inne, interesujące wycieczki skiturowe w okolicy to:

- Thredbo (Kosciuszko Express) – Mt Kosciuszko

- Dead Horse Gap i szczyty Ramshead/North/South


2. Czy w Kosciuszko National Park działa wypożyczalnia sprzętu?🤝 Cały sprzęt, łącznie z nartami, czy rakietami śnieżnymi można wypożyczyć w:

- Wilderness Sports (Jindabyne)

- SMBC (Guthega)
3. Przewodnicy po Kosciuszko National Park.👩‍ Jeżeli nie czujecie się na tyle pewnie, aby iść na trasę samemu, skorzystajcie z lokalnych usług przewodnickich:

- SMBC4. Jakie warunki panują zimą w Kosciuszko National Park?❄️ Trasę przejść można na nartach/rakietach śnieżnych jedynie przy dobrej pokrywie śnieżnej, która występuje zimą i wczesną wiosną.☁️ Góry Snowy Mountains znane są z tego, że często pełne są chmur, które utrudniają, bądź całkowicie uniemożliwiają nawigację, dlatego wyjście zalecam jedynie przy dobrej pogodzie.🌤️ Prognozę pogody i informacje dot. pokrywy śnieżnej znajdziecie na poniższych stronach:

- Ośrodek narciarski w Perisher (m.in. webcamy)

- Snowyhydro (głębokość pokrywy śnieżnej)⚠️ Sprawdźcie stopień zagrożenia lawinowego na stronie Mountain Sports Collective.


5. Dojazd i mapy zimowego szlaku do Blue Lake.🚗 Droga prowadząca na początek szlaku w Guthega jest dobrze utrzymaną drogą szutrową. W trakcie opadów śniegu droga jest często zamykana – aktualny stan drogi sprawdzicie tutaj. Zimą, pojazdy z napędem na dwa koła muszą być wyposażone w łańcuchy śniegowe (możliwość wypożyczenia w Jindabyne).
👛 Guthega znajduje się na terenie Parku Narodowego Kościuszki, wjazd na jego teren jest płatny  więcej informacji tutaj.
🚍 Dojazd do Jindabyne, Perisher i Thredbo w Kosciuszko National Park możliwy jest autobusem – sprawdź połączenia na stronie BusBud lub Greyhound Australia.
6. Czy można dojść do Blue Lake latem?Tak, możliwości dotarcia do jeziora Blue Lake latem jest kilka. Tak jak zimą, można dojść do niego z Guthega, ale również z bardziej turystycznego Charlotte Pass, przy okazji wejścia na górę Kościuszki.ℹ️ Dokładne informacje o tych opcjach znajdziecie na oficjalnej stronie parku.Jezioro Blue Lake oraz otaczające je góry w Kosciuszko National Park w Australii
Blue Lake, Kosciuszko National Park (fot. Tatters)

7. Pozostałe atrakcje Kosciuszko National Park.⛷️ Na terenie Kosciuszko National Park działają zimą dwa największe australijskie resorty narciarskiePerisher i Thredbo. Warto pojeździć tu na nartach przy dobrych warunkach pogodowych. Spędziłem cały sezon zimowy w Perisher i wybór tras jest tu naprawdę duży.🎿 W Perisher można również pojeździć na nartach biegowych.🧳 W trakcie zimy możecie wziąć udział w jednodniowych wycieczkach autobusem z Sydney do Perisher.🥾 Latem skorzystać możecie z wielu górskich szlaków, m.in. prowadzących na najwyższy szczyt Australii - Mount Kosciuszko.🚲 Miłośnicy rowerów górskich mogą poszaleć po przygotowanych szlakach o różnej trudności.🧗 Jeżeli jesteście zainteresowani wspinaczką, znajdziecie tu coś dla siebie przez cały rok.

8. Noclegi w Kosciuszko National Park i na szlaku do Blue Lake.Noclegi w Kosciuszko National Park:

Nocleg na szlaku do Blue Lake:  • ⛺ W Parku Narodowym Kościuszki można rozbić namiot „na dziko”. Należy jednak przestrzegać zasad, które opisane są na stronie Parku.

  • 🏠 Osoby, którym zamarzają powieki na samą myśl o spaniu pod namiotem zimą, mogą odpłatnie skorzystać ze schroniska Illawong Lodge.9. Jak zadbać o bezpieczeństwo w Parkach Narodowych Australii?☎️ W związku z możliwym brakiem zasięgu sieci komórkowej w Kosciuszko National Park, zaleca się zabranie ze sobą na szlak urządzenia typu Garmin Inreach lub Iphone z funkcją „Emergency SOS via satellite” (dostępna od modelu iPhone 14). Umożliwiają one kontakt ze służbami ratowniczymi za pomocą satelity.💊 Zabierz ze sobą podstawową apteczkę na wypadek mniejszych i większych kontuzji – przeczytaj o tym co warto spakować tutaj.🩺 Będąc w Australii na wakacjach, nie zapomnij o zakupie dobrego ubezpieczenia, które pokryje np. ewentualne koszty leczenia i ewakuacji przez służby ratownicze.⚠️ Przed wyjściem na szlak, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej, który jest eksponowany, mało uczęszczany, którym będziesz przemierzał kilka dni lub na którym będziesz sam, warto zostawić wypełniony plan wycieczki zaufanej osobie.56 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


Pełny inspiracji i informacji, które pomogą Ci w przygotowaniach do wymarzonej podróży.

Newsletter Podróży Bez Sygnału!

 
bottom of page