top of page

CANYON CREEK TRACK – trekking na planie filmu „Mulan”


Urwiska i wodospady na końcu szlaku Canyon Creek Track w dolinie Ahuriri Valley w Otago na południowej wyspie Nowej Zelandii
Wodospady na końcu szlaku Canyon Creek Track

Urzekająca krajobrazem, całodniowa wycieczka w dolinie Ahuriri Valley, gdzie kręcono sceny wielkiej bitwy do filmowej wersji Mulan z 2020 roku. Sam ten fakt świadczy o walorach estetycznych tej części południowej wyspy Nowej Zelandii.


Szlak startuje w szerokiej dolinie Ahururi Valley, gdzie z początku prowadzi przez płaski teren i krajobraz porośnięty żółto-zielonymi trawami tussock, otoczony wysokimi górami Barrier i Huxley Range. Po przejściu szczytem pięknie ukształtowanego kanionu, stojącego na wejściu do pobocznej dolinki, dotrzecie do magicznego miejsca z wieloma spadającymi z wysoka wodospadami dającymi początek potokowi Canyon Creek.


Osoby czujące się pewnie w bardziej eksponowanym terenie mogą kontynuować wycieczkę do znajdującej się wyżej wiszącej doliny (Upper Canyon Creek Basin) po półoficjalnym szlaku aż do miejsca, gdzie można spędzić noc na biwaku pod wielkim głazem lub w namiocie.PODSTAWOWE INFORMACJE O SZLAKU🕒 Czas przejścia szlaku (do wodospadów) to 5-6 godz. (12 km) w obydwie strony.


💪 Szlak jest lekko wymagający. Będziecie musieli kilkukrotnie przekroczyć niewielki strumień (możliwość zmoknięcia) i pokonać podejście po lekko stromym zboczu kanionu.


🧰 Szlak jest w miarę dobrze utrzymany. Oznaczenie nie jest najlepsze – ważne, aby pamiętać o tym, że trzeba trzymać się potoku Canyon Creek.


↕️ Różnica wysokości między najniższym i najwyższym punktem na szlaku to ok. 200 metrów.


🥾 Informacje na temat kontynuacji wycieczki wzdłuż znacznie trudniejszej i słabo oznaczonej trasy do Canyon Creek bivvy znajdziecie tutaj.⛺ Możliwość bezpłatnego rozbicia namiotu 1,5 km od początku szlaku na Canyon Creek campsite. W tym miejscu znajduje się też toaleta.


🚗 Dojazd do początku szlaku samochodem bez napędu na cztery koła i z niskim podwoziem jest możliwy jedynie do miejsca ok. 12 km przed początkiem szlaku. Ostatni odcinek drogi można przejść pieszo, wydłużając wycieczkę. Droga w dolinie Ahuriri Valley jest drogą szutrową.


☎️ Zaleca się zabranie ze sobą lokalizatora satelitarnego typu Garmin Inreach lub Iphone z funkcją Emergency SOS.


⚠️ Mocno odradzane jest wyjście na szlak gdy otaczające go góry pokryte są śniegiem. Istnieje duże zagrożenie zejścia lawiny do doliny, którą prowadzi szlak. Poziom zagrożenia lawinowego sprawdzisz na Avalanche.net.nz.


🌐 Oficjalna strona szlaku.MAPY


🗺 Mapa topograficzna online.


🚶🏿 Ślad szlaku w aplikacji AllTrails.


📌 Poniżej lokalizacja początku szlaku.
5 views0 comments
bottom of page