top of page
DSC04583.jpeg

Liverpool Hut – nocleg z widokiem na Mount Aspiring

Updated: Dec 15, 2023


Schronisko Liverpool Hut na zboczu górskim w Matukituki Valley w Parku Narodowym Mount Aspiring National Park w Otago na południowej wyspie Nowej Zelandii
Liverpool Hut

Wizyta w Mount Aspiring National Park to jedna z głównych atrakcji okolic Wanaki. Jeżeli chcielibyście posmakować bardziej wymagającej trekkingowej przygody w Nowej Zelandii, to wycieczka do Liverpool Hut powinna znaleźć się wysoko na waszej liście to-do.


Wędrówka podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy to długa, ale łatwa rozgrzewka w postaci podejścia pod zbocze Mt. Barff, wzdłuż niezwykle malowniczej doliny Matukituki Valley. Druga to z kolei mozolna półtorakilometrowa leśna wspinaczka z ok. 500 m przewyższeniem aż pod schronisko Liverpool Hut. Wysiłek ten jednak od raz się zwraca w postaci panoramicznych widoków na dolinę, i przede wszystkim, szczyt Mount Aspiring, oraz widocznego pod nim lodowca.


Spis Treści:

2) Mapy

3) NoclegGŁÓWNE INFORMACJE O SZLAKU


🕒 Czas przejścia szlaku w jedną stronę to ok. 5-6,5 godz. i odległość 15 km.


💪 Poza ostatnim 1,5 km przed schroniskiem, gdzie w wymagana jest niemalże wspinaczka po leśnej ścieżce, gdzie wspomagać trzeba się wystającymi korzeniami itp., szlak jest bardzo przystępny. Na całej długości szlak jest dobrze utrzymany i oznakowany.


☀️ Warunki letnie – Wspomniany wyżej wymagający odcinek może być bardzo śliski w następstwie opadów deszczu/śniegu, zaleca się zaniechanie wycieczki w tej sytuacji.


❄️ Warunki zimowe – śnieg, lód, zagrożenie lawinowe. Przed wyjściem w góry należy odwiedzić lub zadzwonić do Tititea / Mount Aspiring National Park Visitor Centre, aby zapytać o warunki panujące na szlaku.


⚠️ Parking Raspberry Creek Car Park, z którego rozpoczyna się wycieczka, znajduje się 54 km od Wanaki. Z czego ok. 30 km drogi to jazda po szutrówce, której ostatnie 10 km jest wąskie, dobrze „trzęsące” i wymaga kilkukrotnego przejazdu przez strumienie, które mogą mocno przybrać po opadach deszczu. Osobówki i vany dadzą sobie radę przy niskim poziomie wody, duże kampery mogą już jednak ugrzęznąć. Można rozważyć „łapanie stopa" na ostatnim odcinku jeżeli nie jesteście pewni co do przejazdu przez trudniejszy odcinek – ruch na tej drodze jest duży jak na tego typu miejsce.MAPY🚶🏿 Ślad szlaku w aplikacji AllTrails.


📍 Poniżej lokalizacja początku szlaku.


NOCLEG


🛖 Od października do kwietnia, nocleg w schronisku Liverpool Hut wymaga rezerwacji na stronie DOC lub w Tititea / Mount Aspiring National Park Visitor Centre. Poza tym okresem, wystarczy zakupić bilet, obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy" (warto więc zabrać ze sobą materac).


⛺ Spanie w namiocie dozwolone jest na terenie całego Mount Aspiring National Park. Rozbicie się w pobliżu chatek jest płatne – więcej informacji w biurach DOC.


🏠 2-2,5 godziny pieszej wędrówki od parkingu Raspberry Creek znajduje się schronisko Aspiring Hut. Od grudnia do kwietnia wymagana jest rezerwacja. Poza tym okresem, wystarczy zakupić bilet w biurze DOC – obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy" (warto więc zabrać ze sobą materac). Za chatą mieści się również pole namiotowewięcej informacji tutaj.


🚌 Na parkingu Raspberry Creek Car Park, przy początku szlaku, można nocować w pojazdach „self-contained”.DODATKOWE INFORMACJE


🚾 Toalety dostępne są na parkingu Raspberry Creek Car Park i przy schroniskach Aspiring i Liverpool Hut.


🍔 Na szlaku nie funkcjonuje żaden sklep czy restauracja.