top of page
DSC04583.jpeg

Najpiękniejsze Plaże Nowej Zelandii [Abel Tasman National Park]

Zaktualizowano: 9 maj
turyści na plaży w parku narodowym Abel Tasman w Nowej Zelandii, w oddali widoczna łódź na morzu
Plaża w Abel Tasman National Park (fot. Miles Holden)
Abel Tasman National Park to jedna z głównych atrakcji turystycznych wyspy południowej Nowej Zelandii. Przyciągają tu przede wszystkim nadzwyczaj piękne złociste plaże, turkusowa woda i sielankowa atmosfera.

Jeżeli zastanawiacie się jak doświadczyć tego wszystkiego w trakcie waszej podróży po Nowej Zelandii, poniżej przedstawiam kilka propozycji. W artykule skupiam się przede wszystkim na możliwości przejścia tego bajecznego wybrzeża po niezwykle popularnym szlaku Abel Tasman Coast Track. Niemniej znajdziecie tu również informacje o tym jak zorganizować wycieczkę łodzią, czy wyprawę kajakiem.

1. Ile czasu zajmuje przejście szlaku Abel Tasman Coast Track?


Polecanym sposobem na zwiedzanie Abel Tasman National Park jest przejście wzdłuż jego wybrzeża, korzystając ze szlaku Abel Tasman Coast Track – jeden z najlepszych szlaków Nowej Zelandii, tzw. Great Walk.Długość wycieczki można dostosować do swoich możliwości czasowych i fizycznych. Nie musicie pokonywać całego szlaku – aby poznać okolice, wystarczy jednodniowy spacer i powrót do punktu wyjścia na łodzi jednego z lokalnych operatorów (o czym w dalszej części artykułu).Morska Panorama jednej z małych plaż otoczonych zielenią przy której znajduje się pole namiotowe. W oddali wydoczna wyspa Adele Island. Część szlaku trekkingowego Abel Tasman Coast Track Great Walk na północnej wyspie Nowej Zelandii
Panorama jednej z plaż, przy której znajduje się pole namiotowe.

⌛ Jeżeli chcecie przejść cały szlak, przygotujcie się na wycieczkę, która potrwa od 3 do 5 dni (60 km) - uwaga: będziecie musieli zorganizować transport powrotny.Długość przejścia jest uzależniona od waszego trekkingowego doświadczenia. Jeżeli nie jest ono duże i trudno wam oszacować jak szybko możecie przejść szlak (na podstawie poniższych informacji), najbezpieczniej założyć, że spędzicie na nim 5 dni.Szlak Abel Tasman Coast Track nieopodal Watering Cove w Abel Tasman Abel Tasman National Park na południowej wyspie Nowej Zelandii, na zdjęciu turysta z plecakiem trekkingowym idący piaszczystą ścieżką wśród karłowatych drzew i krzewów wybrzeża, w oddali wydać linię brzegową i morze Tasmana
Szlak nieopodal Watering Cove

↔ Zaplanujcie pobyt na szlaku mając na uwadze poniższe dystanse na jego poszczególnych odcinkach:1. Mārahau – Anchorage Hut: ok. 12,4 km, 4:00 godz.


2. Anchorage Hut – Bark Bay Hut: ok. 11,5 km, 4:30 godz. lub w trakcie odpływu ok. 8,4 km, 3:00 godz. idąc skrótem przez Torrent Bay.


3. Bark Bay Hut – Onetahuti Bay: ok. 6,4 km, 2 godz. lub w trakcie odpływu ok. 4,6 km, 1:45 godz. idąc skrótem przez Bark Bay.


4. Onetahuti Bay – Awaroa Hut / Awaroa Campsite: ok. 7,1 km, 2:30 godz.


5. Awaroa Hut – Tōtaranui Campsite: ok. 7,1 km, 2:20 godz. (uzależnione od pływów morskich)


6. Tōtaranui – Whariwharangi Hut / Whariwharangi Bay Campsite: ok. 9,8 km, 3:15 godz.

7. Whariwharangi Hut – Wainui car park: ok. 5,7 km, 2:00 godz. (W Wainui brak water taxi, działają jedynie autobusy).


8. Whariwharangi Bay – Tōtaranui (przez Gibbs Hill Track): ok. 9 km, 3:00 godz. (W Tōtaranui można skorzystać z water taxi do Mārahau).


* Istnieje możliwość powrotu do początku szlaku przez znacznie bardziej wymagający szlak Inland Track.


🗺️ Mapę szlaku z zaznaczonymi schroniskami i polami namiotowymi znajdziecie w dalszej części artykułu.


Grupa szkolna na głazach wodospadu Cleopatra's Pool otoczonego gęstym lasem, Abel Tasman Coast Track Great Walk National Park na południowej wyspie Nowej Zelandii
Cleopatra's Pool, Abel Tasman National Park

2. Jak trudny jest szlak Abel Tasman Great Walk?


💪 Trudność szlaku wyceniana jest na średnio–łatwą.

 • Nie jest to szlak prowadzący po płaskiej ścieżce, a raczej po ciągle falującym terenie (profil szlaku).


🧰 Szlak jest bardzo dobrze utrzymany i oznakowany.

3. Dojazd i mapy szlaku Abel Tasman Coast Track Great Walk.🗺 Dobrą mapę topograficzną parku i szlaku znajdziecie tutajŚlad szlaku.


🚗 Dojazd do Mārahau, gdzie zaczyna się szlak, choć kręty, jest bezproblemowy, niezależnie od tego, czy przemieszczacie się samochodem osobowym, czy kamperem.🅿️ Auto zaparkujecie na niestrzeżonym placu nieopodal wejścia do parku.Więcej o transporcie dowiecie się w dalszej części artykułu.Lokalizacja początku szlaku (Marahau).Sprawdź koszt wynajmu samochodu w Nowej Zelandii:


okno wyszukiwania ofert wynajmu samochodu w Nowej Zelandii


4. Jakich temperatur spodziewać się w Abel Tasman National Park?


🌡️ Średnie temperatury w trakcie roku:

Wrzesień – Listopad: 19 – 7°C Grudzień – Luty: 23 – 12°C Marzec – Maj: 21 – 7°C Czerwiec – Sierpień: 14 – 4°C🌤️ Prognozę pogody na szlaku sprawdzicie na stronie krajowego instytutu meteorologicznego.🔥 We wszystkich schroniskach funkcjonują kominki.Turysta na moście Falls River Swing Bridge otoczonym gęstym lasem na szlaku trekkingowym Abel Tasman Coast Track Great Walk, południowa wyspa, Nowa Zelandia
Falls River Swing Bridge

5. Jak działa transport w Abel Tasman National Park?


🛥️ Do/z najbardziej popularnych punktów na Abel Tasman Coast Track można dostać się przy pomocy water taxi: Marahau Water Taxis, Abel Tasman AquaTaxi, Abel Tasman Sea Shuttle, Cruise & Water Taxi. Niektóre opcje transportu łodzią można zarezerwować tutaj.🚍 Istnieje również możliwość transportu autobusem z/do niektórych miejsc na szlaku korzystając z usług przewoźników The Heaphy Bus lub Trek Express.Wejście na szlak trekkingowy Abel Tasman Coast Track Great Walk w miejscowości Marahau na południowej wyspie Nowej Zelandii. Na zdjęciu turysta pozujący do zdjęcia z plecakiem na tle schronienia dla odwiedzających Abel Tasman National Park
Wejście na szlak w Marahau.

6. Jednodniowe wycieczki po Abel Tasman National Park.


⛵ Jeżeli nie macie dużo czasu na zwiedzanie Parku Narodowego Abel Tasman i chcielibyście zobaczyć, jak najwięcej w jeden dzień, możecie wziąć udział w jednej z wycieczek organizowanych przez lokalne firmy:
 • 3-godzinny rejs wzdłuż wybrzeża Abel Tasman National Park. W trakcie rejsu zobaczycie m.in. Split Apple Rock, Bark Bay, Tonga Quarry i złote plaże parku.


 • 6-godzinna wycieczka z Kaiteriteri, w trakcie której popłyniecie łodzią żaglową oraz będziecie mieli możliwość przejścia widokowego szlaku Pitt Head loop track w Abel Tasman National Park.

 • 8-godzinna wycieczka z Marahau: rejs do Anchorage Bay i przejście szlaku Abel Tasman Coast Track z powrotem do Marahau.

🚣‍♀️ Chcielibyście popływać wzdłuż wybrzeża Abel Tasman National Park kajakiem? Wycieczek z przewodnikiem i ofert wynajmu kajaków szukajcie > tutaj <Turyści wiosłujący w kajakach wzdłuż wybrzeża morskiego Abel Tasman National Park na północnej wyspie Nowej Zelandii
Kajaki na Abel Tasman Coast Track (Miles Holden)

👋 Potrzebujesz indywidualnej organizacji trekkingu po szlaku Abel Tasman Great Walk? Chcesz skorzystać z usług przewodnika lub z noclegów o podwyższonym standardzie? Zapraszam do kontaktu ze mną (namiary na dole strony)7. Czy mogę przepłynąć Abel Tasman Coast Track kajakiem?


🚣‍♀️ Osoby odwiedzające Abel Tasman National Park często decydują się na odkrywanie go w kajaku. Dla doświadczonych wioślarzy istnieje możliwość wypożyczenia kajaków i wycieczka wzdłuż złotych piasków wybrzeża samemu. Ci, którzy czują się niepewnie, mogą dołączyć do zorganizowanych wycieczek z przewodnikami.⏳ Przy dobrych warunkach i dobrej kondycji, średnie czasy wiosłowania wyglądają następująco:

 • Mārahau – Watering Cove: 3:00 godz.

 • Marahau – Anchorage: 4:00 godz.

 • Anchorage – Bark Bay: 2:00 godz.

 • Bark Bay – Onetahuti: 1:30 godz.⚠️ Wycieczki kajakiem na północ od Onetahuti Bay są odradzane ze względu na mało bezpieczny charakter linii brzegowej.🎟️ Firmy, w których wynajmiecie kajak na dłużej: Waka Abel Tasman, Marahau Sea Kayaks , Kahu Kayaks, Abel Tasman Kayaks, R&R Kayaks.Widok ze szlaku trekkingowego Abel Tasman Coast Track Great Walk na piaszczystą zatokę Bark Bay otoczoną gęstym lasem, południowa wyspa Nowej Zelandii
Widok na Bark Bay

8. Nocleg w Abel Tasman National Park.


⛺ Na szlaku Abel Tasman Coast Track znajdują się 4 schroniska i 18 pól namiotowych:


 • ❗ Nocleg wymaga wcześniejszej rezerwacji, nie ma możliwości płatności na miejscu. W sezonie letnim dostępność miejsc noclegowych może być znikła, dlatego zaleca się rezerwację z dużym wyprzedzeniem.

 • 🚰 Wszystkie schroniska i dostępne pieszo pola namiotowe mają dostęp do niefiltrowanej wody i toalet.

 • 🛏️ W schroniskach znajdują się materace dla każdej nocującej osoby.

 • 🦡 Jeżeli planujecie spanie w namiocie, schowajcie jedzenie głęboko w plecaku, tak aby nie nakarmiły się nim lokalne gryzonie.

 • Dokładne informacje o noclegu na szlaku, cenach i system rezerwacyjny znajdziecie >tutaj<


🏨 Na początku i końcu szlaku możecie zarezerwować standardowe zakwaterowanie.
9. Jak zadbać o bezpieczeństwo w Parkach Narodowych Nowej Zelandii?☎️ W związku z możliwym brakiem zasięgu sieci komórkowej w Abel Tasman National Park, zaleca się zabranie ze sobą na szlak urządzenia typu Garmin Inreach lub Iphone z funkcją „Emergency SOS via satellite” (dostępna od modelu iPhone 14). Umożliwiają one kontakt ze służbami ratowniczymi za pomocą satelity.💊 Zabierz ze sobą podstawową apteczkę na wypadek mniejszych i większych kontuzji – przeczytaj o tym co warto spakować do plecaka na stronie lokalnej organizacji górskiej.🩺 Będąc w Nowej Zelandii na wakacjach, nie zapomnij o zakupie dobrego ubezpieczenia, które pokryje np. ewentualne koszty leczenia i ewakuacji przez służby ratownicze.⚠️ Przed wyjściem na szlak, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej, który jest eksponowany, mało uczęszczany, którym będziesz przemierzał kilka dni lub na którym będziesz sam, warto zostawić wypełniony plan wycieczki zaufanej osobie.
10. Co jeszcze powinienem wiedzieć o Abel Tasman Coast Track?🍔 Na szlaku brak sklepów i restauracji.📞 Przed wyjściem na szlak możecie skontaktować się ze służbami Abel Tasman National Park, aby dopytać o aktualne warunki i skonsultować swoje plany.
Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


Pełny inspiracji i informacji, które pomogą Ci w przygotowaniach do wymarzonej podróży.

Newsletter Podróży Bez Sygnału!

 
bottom of page