top of page
DSC04583.jpeg

Abel Tasman National Park: Najpiękniejsze Plaże Nowej Zelandii – Przewodnik

Updated: 3 days ago
turyści na plaży w parku narodowym Abel Tasman w Nowej Zelandii, w oddali widoczna łódź na morzu
Plaża w Abel Tasman National Park (fot. Miles Holden)
Abel Tasman National Park to jedna z głównych atrakcji turystycznych wyspy południowej Nowej Zelandii. Przyciągają tu przede wszystkim nadzwyczaj piękne złociste plaże, turkusowa woda i sielankowa atmosfera.

Jeżeli zastanawiacie się jak doświadczyć tego wszystkiego w trakcie waszej podróży po Nowej Zelandii, poniżej przedstawiam kilka propozycji. W artykule skupiam się przede wszystkim na możliwości przejścia tego bajecznego wybrzeża po niezwykle popularnym szlaku Abel Tasman Coast Track. Niemniej znajdziecie tu również informacje o tym jak zorganizować wycieczkę łodzią, czy wyprawę kajakiem.
Morska Panorama jednej z małych plaż otoczonych zielenią przy której znajduje się pole namiotowe. W oddali wydoczna wyspa Adele Island. Część szlaku trekkingowego Abel Tasman Coast Track Great Walk na północnej wyspie Nowej Zelandii
Panorama jednej z plaż, przy której znajduje się pole namiotowe.

1. Ile czasu zajmuje przejście szlaku Abel Tasman Coast Track?


Polecanym sposobem na zwiedzanie Abel Tasman National Park jest przejście wzdłuż jego wybrzeża, korzystając ze szlaku Abel Tasman Coast Track – jeden z najlepszych szlaków Nowej Zelandii, tzw. Great Walk.Długość wycieczki można dostosować do swoich możliwości czasowych i fizycznych. Nie musicie pokonywać całego szlaku – aby poznać okolice, wystarczy jednodniowy spacer i powrót do punktu wyjścia na łodzi jednego z lokalnych operatorów (o czym w dalszej części artykułu).⌛ Jeżeli chcecie przejść cały szlak, przygotujcie się na wycieczkę, która potrwa od 3 do 5 dni (60 km) - uwaga: będziecie musieli zorganizować transport powrotny.Długość przejścia jest uzależniona od waszego trekkingowego doświadczenia. Jeżeli nie jest ono duże i trudno wam oszacować jak szybko możecie przejść szlak (na podstawie poniższych informacji), najbezpieczniej założyć, że spędzicie na nim 5 dni.Szlak Abel Tasman Coast Track nieopodal Watering Cove w Abel Tasman Abel Tasman National Park na południowej wyspie Nowej Zelandii, na zdjęciu turysta z plecakiem trekkingowym idący piaszczystą ścieżką wśród karłowatych drzew i krzewów wybrzeża, w oddali wydać linię brzegową i morze Tasmana
Szlak nieopodal Watering Cove

↔ Zaplanujcie pobyt na szlaku mając na uwadze poniższe dystanse na jego poszczególnych odcinkach:1. Mārahau – Anchorage Hut: ok. 12,4 km, 4:00 godz.


2. Anchorage Hut – Bark Bay Hut: ok. 11,5 km, 4:30 godz. lub w trakcie odpływu ok. 8,4 km, 3:00 godz. idąc skrótem przez Torrent Bay.


3. Bark Bay Hut – Onetahuti Bay: ok. 6,4 km, 2 godz. lub w trakcie odpływu ok. 4,6 km, 1:45 godz. idąc skrótem przez Bark Bay.


4. Onetahuti Bay – Awaroa Hut / Awaroa Campsite: ok. 7,1 km, 2:30 godz.


5. Awaroa Hut – Tōtaranui Campsite: ok. 7,1 km, 2:20 godz. (uzależnione od pływów morskich)


6. Tōtaranui – Whariwharangi Hut / Whariwharangi Bay Campsite: ok. 9,8 km, 3:15 godz.

7. Whariwharangi Hut – Wainui car park: ok. 5,7 km, 2:00 godz. (W Wainui brak water taxi, działają jedynie autobusy).


8. Whariwharangi Bay – Tōtaranui (przez Gibbs Hill Track): ok. 9 km, 3:00 godz. (W Tōtaranui można skorzystać z water taxi do Mārahau).


* Istnieje możliwość powrotu do początku szlaku przez znacznie bardziej wymagający szlak Inland Track.


🗺️ Mapę szlaku z zaznaczonymi schroniskami i polami namiotowymi znajdziecie w dalszej części artykułu.


Grupa szkolna na głazach wodospadu Cleopatra's Pool otoczonego gęstym lasem, Abel Tasman Coast Track Great Walk National Park na południowej wyspie Nowej Zelandii
Cleopatra's Pool, Abel Tasman National Park

2. Jak trudny jest szlak Abel Tasman Great Walk?


💪 Trudność szlaku wyceniana jest na średnio–łatwą.

  • Nie jest to szlak prowadzący po płaskiej ścieżce, a raczej po ciągle falującym terenie (profil szlaku).


🧰 Szlak jest bardzo dobrze utrzymany i oznakowany.3. Dojazd i mapy szlaku Abel Tasman Coast Track Great Walk.🗺 Dobrą mapę topograficzną parku i szlaku znajdziecie tutajŚlad szlaku.