top of page
DSC04583.jpeg

Po Łańcuchach Zdobywamy Góry Fiordland National Park [Gertrude Saddle]

Zaktualizowano: 6 maj

Staw górski Black Lake na szlaku Gertrude Saddle w Nowej Zelandii w Fiordland National Park
Black Lake po drodze do Gertrude Saddle (fot. digitaltrails)

Ten wymagający szlak znajduje się w sercu Fiordland National Park, jednym z najpiękniejszych i najdzikszych regionów Nowej Zelandii. Gertrude Saddle Route to górska wędrówka ze sporą dozą ekspozycji. Ścieżka poprowadzi was w górę wzdłuż wodospadu do położonego wysoko wśród skał stawu. Następnie zawiedzie do otoczonej urwiskami przełęczy z nieodłącznymi takiej topografii oszałamiającymi widokami.Droga do Gertrude Saddle zaczyna się łatwo i przyjemnie, ale niech was to nie zwiedzie, nie jest to miejsce dla początkujących miłośników górskich wycieczek.Szlak w dolinie Gertrude Valley prowadzący na przełęcz Gertrude Saddle w Parku Narodowym Fiordland National Park na południowej wyspie Nowej Zelandii, trawiasta ścieżka z drzewami z przodu i zaśnieżonymi szczytami gór
Początek szlaku na przełęcz Gertrude Saddle (fot. Paweł Wawrzosek)

PODSTAWOWE INFORMACJE O SZLAKU GERTRUDE SADDLE ROUTE


🕒 Czas przejścia szlaku to 4-6 godzin (ok. 8 km) w tę i z powrotem – w zależności od tępa i warunków pogodowych.💪 Jest to trudna trasa trekkingowa, wymagająca górskiego doświadczenia i wysokiej sprawności fizycznej.↕️ Różnica wysokości między początkiem szlaku a przełęczą Gertrude Saddle to ok. 700 metrów.

🧰 Jest to szlak typu "Route" co znaczy, że nie jest on utrzymywany i może być momentami nieoznaczony. Na najtrudniejszym odcinku szlaku zainstalowane są stalowe linki pomagające we wspinaczce. Należy zabrać ze sobą mapę, i w szczególności na tym szlaku, zawrócić trochę, jeżeli podejrzewacie, że poszliście w złym kierunku – rada wynikająca z własnego doświadczenia z tym szlakiem.❄️ Wyjście na szlak zimą, wiosną i późną jesienią jest mocno odradzane, ze względu na poważne zagrożenie lawinowe.


⚠️ ​Jeżeli na szlaku jest mokro lub zapowiada się na deszcz/śnieg – NIE IDŹ NA TEN SZLAK.

Skalne zbocza, po których wiedzie szlak, są BARDZO ŚLISKIE.
MAPY FIORDLAND NATIONAL PARK


🗺 Tutaj znajdziesz bardzo dobrej jakości mapę topograficzną online całej Nowej Zelandii, w tym Fiordland National Park i Gertrude Saddle Route – możesz ją wydrukować lub zapisać w pliku pdf.🚶🏿 Ślad szlaku w aplikacji AllTrails.📌 Lokalizacja początku szlaku.JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W FIORDLAND NATIONAL PARK?


☎️ W związku z brakiem zasięgu sieci komórkowej na w Fiordland National Park, zaleca się zabranie ze sobą urządzenia typu Garmin Inreach lub Iphone z funkcją „Emergency SOS via satellite” (dostępna od modelu iPhone 14). Umożliwiają one kontakt ze służbami ratowniczymi za pomocą satelity.⚠️ Przed wyjściem na szlak, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej, który jest eksponowany, mało uczęszczany, którym będziesz przemierzał kilka dni lub na którym będziesz sam, warto zostawić wypełniony plan wycieczki zaufanej osobie.🩺 Będąc w Nowej Zelandii na wakacjach, nie zapomnij o zakupie dobrego ubezpieczenia, które pokryje np. ewentualne koszty leczenia i ewakuacji przez służby ratownicze.💊 Zabierz ze sobą podstawową apteczkę na wypadek mniejszych i większych kontuzji – przeczytaj o tym co warto spakować do plecaka na stronie lokalnej organizacji górskiej.
Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


Pełny inspiracji i informacji, które pomogą Ci w przygotowaniach do wymarzonej podróży.

Newsletter Podróży Bez Sygnału!

 
bottom of page