top of page
DSC04583.jpeg

Ciemnymi Tunelami Do Mangatini Falls [Atrakcje Westport]

Zaktualizowano: 9 maj


Wodospad Mangatini Falls i wąwóz Ngakawau na West Coast nieopodal Hector na szlaku Charming Creek Walkway na południowej wyspie Nowej Zelandii
Wodospad Mangatini Falls

Główne atrakcje:

​W skrócie:

  • ​Wodospad Mangatini Falls i wąwóz Ngakawau.

  • Pozostałości po lokalnej kopalni i kolei.

🗺 Dystans: 19 km / 5-6 godz.

Trudność: Łatwy

🗓 Najlepsza pora roku: cały rok


Położony na północ od Westport, Charming Creek Walkway to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Ten relatywnie krótki i łatwy do przebycia szlak obfituje w historię górnictwa West Coast i zapewnia zachwycające widoki na jeden z najbardziej malowniczych wodospadów w Nowej Zelandii – Mangatini Falls. Przygotuj się na fascynujący spacer przez wąwóz, wzdłuż burzliwego potoku i przez mroczne, wilgotne tunele.1. Podstawowe informacje o szlaku Charming Creek Walkway.


🕒 Czas przejścia szlaku to ok. 3 godz. w jedną stronę (9,5 km).💪 Szlak jest bardzo przystępny dla większości osób, w tym dla dzieci.↕️ Różnica wysokości między najniższym i najwyższym punktem szlaku – ok. 110 metrów.🌧️ W trakcie opadów deszczu odradza się wychodzenie na szlak ze względu na niebezpieczeństwo spadających kamieni z górnych partii wąwozu nieopodal wodospadu.🚗 Na Charming Creek Walkway możesz wyruszyć z miejscowości Ngakawau lub z parkingu znajdującego się 10 km pod Seddonville, na który dojedziesz żwirową drogą.


⚠️ ​ Na odcinku od miejscowości Ngakawau do Mangatini Falls szlak jest chwilowo zamknięty ze względu na osuwające się zbocze wąwozu.


Dostęp do Mangatini Falls jest nadal otwarty od strony Charming Creek mine site – czas przejścia to 2 godz. (5,5 km) w jedną stronę.
2. Mapa szlaku Charming Creek Walkway.


🗺 Tutaj znajdziesz bardzo dobrą mapę topograficzną szlaku z możliwością wydruku.📌 Lokalizacja początku szlaku – Charming Creek mine site.3. Pozostałe atrakcje Westport i okolic.


Jeżeli zastanawiasz się, jakie inne atrakcje możesz odwiedzić w Westport i okolicach, poniżej znajdziesz listę sprawdzonych przeze mnie miejsc, które urozmaicą Twoją podróż wzdłuż West Coast.ATRAKCJE WESTPORT:


  • Większość turystów ogranicza swoje zwiedzanie Westport do Palmerston St., głównej ulicy miasta.Budynek władz lokalnych Westport na wybrzeżu West Coast w Nowej Zelandii
Municipal Chambers Westport (fot. Ulrich Lange)

  • Nie zapomnij zatrzymać się na moment pod ikonicznym Westport Municipal Chambers, jednym z najpiękniejszych historycznych budynków wybrzeża West Coast.


ATRAKCJE OKOLIC WESTPORT:


  • Cape Foulwind Walkway – Niezwykle malownicza trasa spacerowa wzdłuż wybrzeża, prowadząca do popularnej kolonii fok (Tauranga Bay Seal Colony) i widoków na spektakularne klifowe wybrzeże West Coast. Szczególnie dużo fok zobaczysz tu podczas sezonu rozrodczego od listopada do stycznia​. Ale nawet bez fok miejsce to jest warte odwiedzenia.


Szlak Cape Foulwind Walkway na wybrzeżu West Coast w Nowej Zelandii
Cape Foulwind Walkway (fot. Paweł Wawrzosek)


  • Nile River Glowworm Caves – Zorganizowane wycieczki z przewodnikiem do wapiennych jaskiń, gdzie zobaczysz tysiące świecących świetlików​.

Jaskinie Nile River Glowworm Caves na west coast w Nowej Zelandii
Nile River Glowworm Caves

  • Buller Gorge – wąwóz wyrzeźbiony przez wartkie wody rzeki Buller, otoczony górami i mnóstwem zieleni. Zwiedź go jadąc wzdłuż drogi State Hwy 6.
40 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


Pełny inspiracji i informacji, które pomogą Ci w przygotowaniach do wymarzonej podróży.

Newsletter Podróży Bez Sygnału!

 
bottom of page