top of page

DEN OF NARGUN – mistyczna jaskinia w East Gippsland


Jaskinia Deadcock Den na szlaku Den of Nargun Loop Walk w Parku Narodowym Mitchell River National Park w Gippsland w stanie Victoria w Australii
Jaskinia Deadcock Den

Ten krótki szlak położony w East Gippsland (ok. 40 min jazdy samochodem od Bairnsdale), to propozycja w sam raz dla rodzin z dziećmi. Den of Nargun, czyli miejsce, do którego prowadzi szlak, to położona w stromym wąwozie jaskinia z wodospadem. Mimo tego, iż wydaje się, że jaskinia Nargun jest największą atrakcją tego spaceru, położona na szlaku dolina Woolshed Creek ma więcej walorów estetycznych. Wartkie wody Mitchell River, panorama z widokiem na Mitchell River National Park i piękna jaskinia Deadcock Den, to argumenty, dla których warto nieco zboczyć z głównej trasy w trakcie podróży po Australii.


Spis Treści:

1) Podstawowe informacje o szlaku

2) Mapy

3) Trochę aborygeńskiej historiiPODSTAWOWE INFORMACJE O SZLAKU


🔀 Szlak można przejść na dwa sposoby:


🥾 Pętla (przez Mitchell River Track):

Dystans – ok. 3 km

Czas przejścia – ok. 1 – 1,5 godz.

Różnica wysokości między najniższym i najwyższym punktem szlaku – ok. 119 m


🥾 Krótka wersja szlaku (z parkingu do jaskini i z powrotem):

Dystans – ok. 1,8 km

Czas przejścia – ok. 35 min.

Różnica wysokości między najniższym i najwyższym punktem szlaku – ok. 73 m💪 Szlak odpowiedni dla większości osób, nie jest trudny, jednak trzeba być świadomym, że do pokonania jest kilka stromych odcinków prowadzących po skalnych stopniach, które mogą być bardzo śliskie.


🧺 Przy parkingu przygotowano miejsca do piknikowania. Jest tu też zadaszone schronienie, grill, oraz miejsce na ognisko.


🍦 Sklepik z lodami, napojami, etc. znajduje się niecały 1 km od parkingu, na polu namiotowym Echo Bend Camping Park.


🚾 Toalety znajdują się na parkingu przy początku szlaku.


🌐 Oficjalna strona szlaku.


🚗 Mimo tego, że droga dojazdowa Wallers Rd jest drogą szutrową, dojazd na parking przy szlaku nie będzie stanowił problemu dla normalnego samochodu osobowego. Należy jednak przygotować się na kilka porządnych dziur.


💡 Jeżeli jesteście zainteresowani kulturą aborygeńską, sprawdźcie informacje na temat szlaku Bataluk Cultural Trail, którego częścią jest Den of Nargun.


Las na szlaku Den of Nargun Loop Walk w Parku Narodowym Mitchell River National Park w Gippsland w stanie Victoria w Australii
Den of Nargun Loop Walk

MAPY


🚶🏿 Ślad szlaku w aplikacji AllTrails.


📌 Poniżej lokalizacja początku szlaku.TROCHĘ HISTORII ABORYGENÓW Z EAST GIPPSLAND


Jaskinia Den of Nargun jest bardzo ważnym kulturowo miejscem dla aborygeńskiej ludności Gunaikurnai. W czasach przed zasiedleniem Wiktorii przez białego człowieka jedynie kobiety mogły przebywać w Den of Nargun oraz dolinie Woolshed Creek. Według historyków, w miejscach tych

odbywały się najprawdopodobniej ceremonie inicjacyjne kobiet. Do dnia dzisiejszego mężczyźni pochodzący z plemienia Gunaikurnai przestrzegają zakazu wstępu na te obszary.


Jeżeli zaś chodzi o nazwę miejsca, wiąże się ona z opowiadaną setki lat temu przy ogniskach historii o zamieszkującym jaskinię stworzeniu, znanym jako Nargun, które było w połowie człowiekiem a w połowie kamieniem. Miało ono porywać dzieci, które pod nieuwagę dorosłych oddalały się od obozowiska i chodziły do jaskini. Legenda głosi, że potwora nie dało ranić się, ani włócznią, ani bumerangiem.


Historiom opowiadanym przez lokalną ludności może i trudno wierzyć, ale prawdą jest to, że jaskinia Den of Nargun otoczona jest mistyczną aurą, którą nie jeden z was wyczuje w trakcie wizyty w niej.


Szlak Den of Nargun Loop Walk w Parku Narodowym Mitchell River National Park w Gippsland w stanie Victoria w Australii
Den of Nargun Loop Walk

5 views0 comments
bottom of page