top of page
DSC04583.jpeg

Fiordland National Park – najlepszy punkt widokowy nad Lake Manapouri

Updated: 3 days ago


Widok na Lake Manapouri z góry The Monument z Fiordland National Park na południowej wyspie Nowej Zelandii
Widok na Lake Manapouri i Fiordland z The Monument

Główne atrakcje wycieczki:

​W skrócie:

  • Przeprawa przez Lake Manapouri kajakiem lub łodzią.

  • Wycieczka przez najpiękniejsze i drugie najgłębsze jezioro w Nowej Zelandii.

  • Wyśmienity widok na Fiordland National Park ze szczytu The Monument.

  • Możliwość obozowania na jednej z wielu plaż Lake Manapouri.

🗺 Czas trwania wycieczki: cały dzień

Trudność: Trudny

🗓 Najlepsza pora roku: listopad – marzec


Mieszczące się w Fiordland National Park, wzgórze The Monument (466 m) to jeden z najlepszych punktów widokowych na Lake Manapouri, uważane przez wielu za najpiękniejsze jezioro Nowej Zelandii. Zanim jednak dotrzecie do stromej ścieżki prowadzącej na szczyt wzgórza, czeka was przeprawa kajakiem lub łodzią wzdłuż malowniczej linii brzegowej, obok majestatycznych gór Fiordland National Park.1. Jak dostać się do the Monument – punktu widokowego nad jeziorem Lake Manapouri?
🛥️ Transport łodzią do początku szlaku można zorganizować za pomocą np. firmy Tracknet.🚣 Do szlaku można dopłynąć też kajakiem – próbujcie wypożyczyć go w jednej z wielu firm zajmujących się tego typu turystyką w Te Anau. Trasę musicie wyznaczyć sami – możecie ją skrócić, przenosząc kajak dostosowaną do tego ścieżką łączącą Surprise Bay i Circle Cove (5 min.) lub George Bay Track Portage (ok. 10 min.) – zaznaczone na mapie topograficznej w dalszej części artykułu.🌊 Odradza się wiosłowanie w trakcie wietrznych dni kiedy fale na jeziorze potrafią być wysokie.🕒 Z plaży na szczyt prowadzi 1 km szlak (w jedną stronę), którego przejście w tę i z powrotem zajmie wam ok. 2 godzin.💪 Szlak Monument Track jest dobrze utrzymany i oznaczony, nie mniej trudny ze względu na stromość podejścia, ekspozycję, kruchą skałę i potrzebę poruszania się ze wsparciem zainstalowanych łańcuchów. Różnica wysokości między najniższym i najwyższym punktem szlaku to ok. 240 metrów.


⛺ W Fiordland National Park, którego częścią jest Lake Manapouri, można rozbijać namioty „na dziko".☎️ Zaleca się zabranie ze sobą lokalizatora satelitarnego typu Garmin Inreach lub Iphone z funkcją Emergency SOS.🦟 Koniecznie zabierzcie ze sobą spray na owady!🌐