top of page
DSC04583.jpeg

Fiordland National Park – Najlepszy Punkt Widokowy nad Lake Manapouri

Zaktualizowano: 6 maj

Widok na Lake Manapouri z góry The Monument z Fiordland National Park na południowej wyspie Nowej Zelandii
Widok na Lake Manapouri i Fiordland z The Monument

Główne atrakcje wycieczki:

​W skrócie:

 • Przeprawa przez Lake Manapouri kajakiem lub łodzią.

 • Wycieczka przez najpiękniejsze i drugie najgłębsze jezioro w Nowej Zelandii.

 • Wyśmienity widok na Fiordland National Park ze szczytu The Monument.

 • Możliwość obozowania na jednej z wielu plaż Lake Manapouri.

🗺 Czas trwania wycieczki: cały dzień

⛰ Trudność: Trudny

🗓 Najlepsza pora roku: listopad – marzec


Mieszczące się w Fiordland National Park, wzgórze The Monument (466 m) to jeden z najlepszych punktów widokowych na Lake Manapouri, uważane przez wielu za najpiękniejsze jezioro Nowej Zelandii. Zanim jednak dotrzecie do stromej ścieżki prowadzącej na szczyt wzgórza, czeka was przeprawa kajakiem lub łodzią wzdłuż malowniczej linii brzegowej, obok majestatycznych gór Fiordland National Park.

1. Jak dostać się do the Monument – punktu widokowego nad jeziorem Lake Manapouri?🛥️ Transport łodzią do początku szlaku można zorganizować za pomocą np. firmy Tracknet.🚣 Do szlaku można dopłynąć też kajakiem – próbujcie wypożyczyć go w jednej z wielu firm zajmujących się tego typu turystyką w Te Anau. Trasę musicie wyznaczyć sami – możecie ją skrócić, przenosząc kajak dostosowaną do tego ścieżką łączącą Surprise Bay i Circle Cove (5 min.) lub George Bay Track Portage (ok. 10 min.) – zaznaczone na mapie topograficznej w dalszej części artykułu.

🌊 Odradza się wiosłowanie w trakcie wietrznych dni kiedy fale na jeziorze potrafią być wysokie.🕒 Z plaży na szczyt prowadzi 1 km szlak (w jedną stronę), którego przejście w tę i z powrotem zajmie wam ok. 2 godzin.💪 Szlak Monument Track jest dobrze utrzymany i oznaczony, nie mniej trudny ze względu na stromość podejścia, ekspozycję, kruchą skałę i potrzebę poruszania się ze wsparciem zainstalowanych łańcuchów. Różnica wysokości między najniższym i najwyższym punktem szlaku to ok. 240 metrów.

⛺ W Fiordland National Park, którego częścią jest Lake Manapouri, można rozbijać namioty „na dziko".☎️ Zaleca się zabranie ze sobą lokalizatora satelitarnego typu Garmin Inreach lub Iphone z funkcją Emergency SOS.🦟 Koniecznie zabierzcie ze sobą spray na owady!

🇵🇱 W 2017 roku w Manapouri odsłonięto tablicę upamiętniającą polskiego przyrodnika Jana (Johanna) R. Forstera, który był częścią załogi jednego ze statków kapitana Jamesa Cooka.

2. Jak inaczej zobaczyć jezioro Lake Manapouri – Rejs do Doubtful Sound.


Jeżeli dojdziecie do wniosku, że organizacja wycieczki na The Monument jest trochę zbyt skomplikowana, nic straconego. Jezioro Lake Manapouri można również zobaczyć z bliska, podróżując promem do fiordu Doubtful Sound / Patea.Fiord Doubtful Sound w Parku Narodowym Fiordland w Nowej Zelandii na wyspie południowej
Doubtful Sound, Fiordland National Park

Fiord Doubtful Sound / Patea jest uważany przez wielu za piękniejszy niż Milford Sound, no ale jest od niego w końcu prawie 3 razy dłuższy. W związku z ograniczoną ilością operatorów i długością wycieczki (minimum 7 godzin), Doubtful Sound odwiedza niewielka ilość turystów. Niemniej, to właśnie dzięki temu w Doubtful Sound można poczuć bliższą więź z naturą.🐬 Standardowa wycieczka do Doubtful Sound to: 1. Przeprawa promem przez całą długość Lake Manapouri do zatoki West Arm z widokami na góry Fiordland National Park i piękne wybrzeże oraz wysepki jeziora.

 2. Przejazd autokarem do Deep Cove wzdłuż Wilmot Pass Road - 21 km droga w lesie deszczowym położonym na stromych zboczach górskich.

 3. 3-godzinny rejs po fiordzie Doubtful Sound, podczas którego zobaczycie oszałamiające wodospady, lasy i góry oraz będziecie mieli okazję spotkać delfiny, foki i pingwiny w ich naturalnym środowisku. W trakcie rejsu dowiecie się dużo ciekawych rzeczy na temat Doubtful Sound i jego mieszkańców od pokładowego przewodnika.


Statek w Doubtful Sound w Fiordland National Park na południowej wyspie Nowej Zelandii
Statek w Doubtful Sound

Oto kilka opcji wycieczek do Doubtful Sound: 1. Standardowa 1-dniowa wycieczka do Doubtful Sound z przystani w Manapouri.

 2. Standardowa 1-dniowa wycieczka do Doubtful Sound wyruszająca autokarem z Queenstown.

 3. Standardowa 1-dniowa wycieczka do Doubtful Sound wyruszająca autokarem z Te Anau.

 4. 2-dniowy rejs zawierający kolację, nocleg, śniadanie i zwiedzanie fiordu na kajaku lub łódce motorowej.

💁 Istnieje możliwość organizacji kilkudniowych wypraw przyrodniczych, kajakowych, trekkingów, noclegów, itp. w Doubtful Sound – skontaktuj się ze mną po więcej szczegółów.
3. Mapy szlaku The Monument Track i Fiordland National Park.


🗺 Bardzo dobra mapa topograficzna online całej Nowej Zelandii – możesz ją wydrukować lub zapisać w pliku pdf.🚶🏿 Ślad szlaku.📌 Lokalizacja początku szlaku Monument Track.
4. Gdzie zatrzymać się na noc w Manapouri?


Chcecie zatrzymać się w Manapouri na nocleg? Mieszkałem w tej miejscowości przez kilka miesięcy, dlatego mogę polecić wam następujące miejsca: • Possum Lodge – ze względu na piękną lokalizację wśród gęstej zieleni, na cypelku między Waiau River i Lake Manapouri, z łatwym dostępem do plaży i przyjemnego pieszego szlaku wzdłuż linii brzegowej.

 • Manapouri Lakeview Motor Inn – ze względu na piękne zachody słońca z widokiem na Lake Manapouri i góry (z pokoi Superior Queen Twin znajdujących się na poziomie ulicy, innych pokoi nie warto rezerwować – wiem o tym, ponieważ pracowałem w tym miejscu). • Manapouri Holiday Park – ze względu na przyjazną atmosferę, niską cenę oraz ciekawy wystrój i kolekcję starych samochodów. Możliwość rezerwacji miejsca namiotowego.

 • Cabot Lodge – ze względu wysoki poziom świadczonych usług, wygodę, lokalizację i pierwszorzędne widoki na panoramę Lake Manapouri.
5. Jak zadbać o bezpieczeństwo w Parkach Narodowych Nowej Zelandii?☎️ W związku z możliwym brakiem zasięgu sieci komórkowej w Fiordland National Park, zaleca się zabranie ze sobą na szlak urządzenia typu Garmin Inreach lub Iphone z funkcją „Emergency SOS via satellite” (dostępna od modelu iPhone 14). Umożliwiają one kontakt ze służbami ratowniczymi za pomocą satelity.Widok na jezioro Lake Manapouri i góry Fiordland National Park na południowej wyspie Nowej Zelandii
Lake Manapouri, Fiordland National Park (fot. gmoorenator)

⚠️ Przed wyjściem na szlak, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej, który jest eksponowany, mało uczęszczany, którym będziesz przemierzał kilka dni lub na którym będziesz sam, warto zostawić wypełniony plan wycieczki zaufanej osobie.💊 Zabierz ze sobą podstawową apteczkę na wypadek mniejszych i większych kontuzji – przeczytaj o tym co warto spakować do plecaka na stronie lokalnej organizacji górskiej.🩺 Będąc w Nowej Zelandii na wakacjach nie zapomnij o zakupie dobrego ubezpieczenia, które pokryje np. ewentualne koszty leczenia i ewakuacji przez służby ratownicze.
Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


Pełny inspiracji i informacji, które pomogą Ci w przygotowaniach do wymarzonej podróży.

Newsletter Podróży Bez Sygnału!

 
bottom of page