top of page

GUNSIGHT PASS – prawdziwa przygoda nieopodal Lake Ohau


Widok na górę Bruce Peak i pobliskie szczyty od strony South Temple Track w kierunku przełęczy Gunsight Pass
Widok na Bruce Peak od strony South Temple Track

Co prawda szlaki w Temple Valley trudne są do znalezienia w topowych przewodnikach po Nowej Zelandii, jednak niech to nikogo nie zwiedzie. Ogromna górska ściana pełna wodospadów wieńcząca North Temple Track przypomina to, co zobaczyć można we Fiordlandzie. Natomiast szlak South Temple Track daje nam nacieszyć się widokami na rwące wody Temple Stream w dolinie, która jest po prostu ładna na każdym kroku. No a co jeśli chcielibyśmy połączyć te dwa szlaki? Mamy rozwiązanie, choć nie łatwe i nie dla każdego, ale bezapelacyjnie warte wysiłku. Przesmyk Gunsight Pass to nie tylko dobry punkt widokowy, jest to również alpinistyczna przygoda, która nie wymaga jeszcze obsługi liny, ale na pewno rozwagi, skupienia i dobrej kondycji. Przejdźcie całą trasę lub będące jej częścią łatwiejsze szlaki!


Spis Treści:

1) Podstawowe informacje o trasie

2) Opis poszczególnych odcinków

3) Mapy

4) Nocleg

5) Dodatkowe InformacjePODSTAWOWE INFORMACJE O TRASIE🕒 Czas przejścia całej trasy z przełęczą Gunsight Pass to ok.13 godzin i 26 km.

🚶‍♂️Przybliżone czasy przejścia poszczególnych odcinków szlaku (rozwiń listę)

😎 Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby przejść całą pętlę, polecam dużo przystępniejszy szlak North Temple Track, który jest częścią tej wędrówki i ma super widoki – szczegóły tutaj oraz tutaj.

💪 Pełna pętla jest bardzo trudna, wymaga dużej sprawności fizycznej i doświadczenia górskiego, oraz zdolności orientacji w nieoznaczonym terenie. Część trasy nie prowadzi po wyznaczonym szlaku – więcej na ten temat przeczytacie tutaj).


⛏️ Trudność przejścia przełęczą Gunsight Pass wyceniona jest na Grade 1 (w skali alpinistycznej New Zealand Alpine Grades).


Warunki na szlaku zależą od pory roku:

☀️ Ciepła część roku (rozwiń)

☃️ Zimna część roku (rozwiń)

↕️ Różnica wysokości między najniższym i najwyższym punktem trasy prowadzącej przez Gunsight Pass to 1300 metrów.


🌐 Oficjalna strona dot. Temple Valley z niepełnymi informacjami na temat trasy.OPIS POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓW

🧭 Temple Campsite -> koniec North Temple Track (rozwiń)

- Szlak prowadzący wzdłuż wartkiego strumienia, który trzeba przekroczyć na samym początku wędrówki. - W większości idziemy przez zalesiony teren. - Początkowo szlak miejscami podmyty przez nurt rzeki, ale na ogół dobrze utrzymany i oznaczony. - Po drodze kilka wzniesień jednak niezbyt męczących.

🧭 Koniec North Temple Track -> Gunsight Pass (rozwiń)

🧭 Gunsight Pass -> Początek Upper South Temple Track (rozwiń)

🧭 Początek Upper South Temple Track -> Temple Campsite (rozwiń)


Skalna przełęcz Gunsight Pass w górach sąsiadujących z South i North Temple Valley w okolicy Lake Ohau w Canterbury na południowej wyspie Nowej Zelandii
Panorama z przełęczy Gunsight Pass

MAPY


🗺 Mapa topograficzna online (możliwość wydruku).


🚶🏿 Ślad trasy w aplikacji AllTrails.


📍 Poniżej lokalizacja początku wszystkich opisanych szlaków.


NOCLEG


🏠 Na trasie znajduje się schronisko South Temple Hut (rozwiń)

- Należy zabrać ze sobą śpiwór i sprzęt do gotowania. - Schronisko jest wyposażone w materace i kominek. - Przy schronisku znajduje się toaleta. - Wodę można pobrać ze strumienia obok schroniska. - Rezerwacja nie jest wymagana, natomiast wymagana jest opłata za nocleg więcej info na stronie schroniska.

⛺ Jedyne pole namiotowe znajduje się na początku szlaku w Temple Campsite (rozwiń)

Namioty można rozbijać również przy szlaku.DODATKOWE INFORMACJE


🚗 Dojazd do Temple Valley prowadzi po żwirowej drodze rozpoczynającej się za Lake Ohau Lodge.Poza ostatnimi dwoma kilometrami droga jest bardzo dobrze utrzymana i żaden samochód czy van nie powinien mieć z nią problemów. Większe pojazdy mogą jednak nie poradzić sobie na dwóch końcowych kilometrach.9 views0 comments
bottom of page