top of page
DSC04583.jpeg

Czarodziejskie góry pod Wanaką [Mount Aspiring National Park]

Zaktualizowano: 6 maj

Schronisko Liverpool Hut na zboczu górskim w Matukituki Valley w Parku Narodowym Mount Aspiring National Park w Otago na południowej wyspie Nowej Zelandii
Liverpool Hut (fot. Paweł Wawrzosek)

Mount Aspiring National Park to jedna z głównych atrakcji okolic Wanaki. Jeżeli chcielibyście zasmakować trekkingowej przygody wysoko w górach Nowej Zelandii, to wycieczka do tutejszego schroniska Liverpool Hut powinna znaleźć się wysoko na waszej liście atrakcji.
Wędrówka podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy to długa, ale łatwa rozgrzewka w postaci podejścia pod zbocze Mt. Barff, wzdłuż niezwykle malowniczej doliny Matukituki Valley. Druga to z kolei mozolna półtorakilometrowa leśna wspinaczka z ok. 500 m przewyższeniem aż pod schronisko Liverpool Hut. Wysiłek jednak od raz zwraca się z nawiązką w postaci panoramicznych widoków na dolinę, i przede wszystkim, szczyt Mount Aspiring, oraz widocznego pod nim lodowca.Jeśli natomiast, chcielibyście zwiedzić Mount Aspirin National Park na spokojnie, znajdzie się tu dla was kilka alternatywnych szlakówprzejdźcie do końca artykułu, aby poznać moje rekomendacje.

PODSTAWOWE INFORMACJE O SZLAKU DO LIVERPOOL HUT


🕒 Czas przejścia szlaku w jedną stronę to ok. 5-6,5 godz. i odległość 15 km.💪 Poza ostatnim 1,5 km przed schroniskiem, gdzie w wymagana jest niemalże wspinaczka po leśnej ścieżce, gdzie wspomagać trzeba się wystającymi korzeniami itp., szlak jest bardzo przystępny. Na całej długości szlak jest dobrze utrzymany i oznakowany.☀️ Warunki letnie – Wspomniany wyżej wymagający odcinek może być bardzo śliski w następstwie opadów deszczu/śniegu, zaleca się zaniechanie wycieczki w tej sytuacji.❄️ Warunki zimowe – śnieg, lód, zagrożenie lawinowe. Przed wyjściem w góry należy odwiedzić lub zadzwonić do Tititea / Mount Aspiring National Park Visitor Centre, aby zapytać o warunki panujące na szlaku.

⚠️ Parking Raspberry Creek Car Park, z którego rozpoczyna się wycieczka, znajduje się 54 km od Wanaki. Z czego ok. 30 km drogi to jazda po szutrówce, której ostatnie 10 km jest wąskie, dobrze „trzęsące” i wymaga kilkukrotnego przejazdu przez strumienie, które mogą mocno przybrać po opadach deszczu. Osobówki i vany dadzą sobie radę przy niskim poziomie wody, duże kampery mogą już jednak ugrzęznąć. Można rozważyć „łapanie stopa" na ostatnim odcinku jeżeli nie jesteście pewni co do przejazdu przez trudniejszy odcinek – ruch na tej drodze jest duży jak na tego typu miejsce.

MAPY MOUNT ASPIRING NATIONAL PARK


🗺 Bardzo dobra mapa topograficzna Mount Aspiring National Park i całej Nowej Zelandii – możesz ją wydrukować lub zapisać w pliku pdf.🚶🏿 Ślad szlaku w aplikacji AllTrails.📍 Lokalizacja początku szlaku.NOCLEG NA SZLAKU DO LIVERPOOL HUT


🛖 Od października do kwietnia, nocleg w schronisku Liverpool Hut wymaga rezerwacji na stronie DOC lub w Tititea / Mount Aspiring National Park Visitor Centre. Poza tym okresem, wystarczy zakupić bilet, obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy" (warto więc zabrać ze sobą materac).⛺ Spanie w namiocie dozwolone jest na terenie całego Mount Aspiring National Park. Rozbicie się w pobliżu chatek jest płatne – więcej informacji w biurach DOC.

🏠 2-2,5 godziny pieszej wędrówki od parkingu Raspberry Creek znajduje się schronisko Aspiring Hut. Od grudnia do kwietnia wymagana jest rezerwacja. Poza tym okresem, wystarczy zakupić bilet w biurze DOC – obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy" (warto więc zabrać ze sobą materac). Za chatą mieści się również pole namiotowewięcej informacji tutaj.🚌 Na parkingu Raspberry Creek Car Park, przy początku szlaku, można nocować w pojazdach „self-contained”.
DODATKOWE INFORMACJE O SZLAKU


🚾 Toalety dostępne są na parkingu Raspberry Creek Car Park i przy schroniskach Aspiring i Liverpool Hut.🍔 Na szlaku nie funkcjonuje żaden sklep czy restauracja.JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W MOUNT ASPIRING NATIONAL PARK?


☎️ W związku z brakiem zasięgu sieci komórkowej Mount Aspiring National Park, zaleca się zabranie ze sobą na szlak urządzenia typu Garmin Inreach lub Iphone z funkcją „Emergency SOS via satellite” (dostępna od modelu iPhone 14). Umożliwiają one kontakt ze służbami ratowniczymi za pomocą satelity.🩺 Będąc w Nowej Zelandii na wakacjach nie zapomnij o zakupie dobrego ubezpieczenia, które pokryje np. ewentualne koszty leczenia i ewakuacji przez służby ratownicze.⚠️ Przed wyjściem na szlak, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej, który jest eksponowany, mało uczęszczany, którym będziesz przemierzał kilka dni lub na którym będziesz sam, warto zostawić wypełniony plan wycieczki zaufanej osobie.💊 Zabierz ze sobą podstawową apteczkę na wypadek mniejszych i większych kontuzji – przeczytaj o tym co warto spakować do plecaka na stronie lokalnej organizacji górskiej.Schronisko górskie French Ridge Hut w dolinie Matukituki Valley
French Ridge Hut (fot. Vern)

POLECANE SZLAKI W MOUNT ASPIRING NATIONAL PARK.


Dolina Matukituki Valley jak i reszta Parku Narodowego Mount Aspiring, obfitują w piękne szlaki dla początkujących jak i zaawansowanych, poniżej lista tych, które mocno polecam miłośnikom outdooru:


  • Aspiring Hut – przejdź łatwym szlakiem po dnie doliny Matukituki do schroniska i pola namiotowego położonego w sercu Mount Aspiring National Park.  • Rob Roy Track – przystępny szlak wiodący pod robiący duże wrażenie lodowiec Rob Roy Glacier, spod którego wypływają szumne wodospady.Lodowiec Rob Roy Glacier w Mount Aspiring National Park
Rob Roy Glacier (fot. Vicki Devine)

  • Cascade Saddle Route – wymagający szlak prowadzący przez strome zbocza do punktu widokowego na całą West Matukituki Valley i masyw Mount Aspiring, aby następnie zejść do moreny lodowca Dart Glacier.  • French Ridge Track – wymagający szlak, prowadzący do schroniska gdzie spędzisz noc nieopodal lodowca, w cieniu góry Mount Aspiring.

Lodowiec Dart Glacier widziany ze szlaku Cascae Saddle w Mount Aspiring National Park
Cascae Saddle (fot. Eli Duke)


Powiązane posty

Zobacz wszystkie

コメント


Pełny inspiracji i informacji, które pomogą Ci w przygotowaniach do wymarzonej podróży.

Newsletter Podróży Bez Sygnału!

 
bottom of page