top of page
DSC04583.jpeg

Jak zorganizować wycieczkę wspinaczkową po Nowej Zelandii?

Zaktualizowano: 6 maj

Wspinacze pod ścianą wspinaczkową nad Diamond Lake w Nowej Zelandii
Skałka nad Diamond Lake

Każdy ma swój sposób na zwiedzanie nowych miejsc. Jednych interesuje kultura, innych architektura, a jeszcze innych winnice czy browary. Ja chciałbym zaproponować podejście do odkrywania Nowej Zelandii od innej strony. Czemu nie zapoznać się z tym krajem podróżując od skały do skały? Oczywiście chodzi o wspinanie się po tych skałach.Plecak wypchany szpejem zaprowadzi was do miejsc, gdzie nie docierają przeciętni turyści udający się do Nowej Zelandii. Nie martwcie się, że ominą was najpopularniejsze atrakcje Aotearoy, one nigdy nie są daleko.A więc czego oczekiwać po wspinaczce w Nowej Zelandii? Z jednej strony, w mniej uczęszczanych miejscach, będziecie mieli do czynienia z częściowo zarośniętymi drogami, odrywającą się skałą i mocno utrudnionym lub niejasnym dostępem pod ścianę. Z drugiej zaś strony poczujecie przygodę już od chwili opuszczenia samochodu, powspinacie się w spokoju, bez kolejki pod wymarzoną drogę i przede wszystkim w otoczeniu pięciogwiazdkowych widoków. Czasami poczuć się tu można wręcz jak odkrywca.SPIS TREŚCI:Wspinacz skałkowy zwisający ze skały w trakcie wspinaczki w Paynes Ford w Golden Bay w Nowej Zelandii na wyspie południowej
Paynes Ford w Golden Bay

1. Gdzie znajdują się najlepsze miejsca do wspinaczki w Nowej Zelandii?✔ Golden Bay


Jedna z topowych destynacji dla tych, którzy chcą uprawiać wspinaczkę sportową w Nowej Zelandii. Latem ta nadmorska część wyspy południowej to nie tylko pierwszej klasy wspinaczka w wapieniu, ale również hipisowska atmosfera w towarzystwie złotych piasków📖 Przewodniki:ℹ️ Więcej informacji:📌 Lokalizacja Paines Ford na Mapach Google.Widok na Castle Hill w Nowej Zelandii z górami w tle i dużymi formacjami skalnymi na pierwszym planie
Skały na Castle Hill

✔ Castle Hill Basin


Buldering na światowym poziomie tylko 1,5 godziny jazdy od Christchurch. Położenie cudowne, widoki również, a problemów do zrobienia tysiące. Jeżeli nie przepadacie za bulderami, wstawić uda się też na drogi ubezpieczone.📖 Przewodniki:ℹ️ Więcej informacji:📌 Lokalizacja Castle Hill na Mapach Google.

✔ Fiordland


Pompujące mięsień drogi prowadzące po granitowej skale, najlepszej w całej Nowej Zelandii. Jeżeli szukacie wielowyciągowej zabawy w górach, zapomnijcie o pozostałych rejonach wspinaczkowych. No, chyba że pada, a pada często…📖 Przewodniki (rozwiń listę)ℹ️ Więcej informacji (rozwiń listę)📌 Lokalizacja Homer Hut (głównej bazy wspinaczkowej Fiordlandu) na Mapach Google.

2. Gdzie jeszcze warto się wspinać w Nowej Zelandii?


✔ Wyspa Południowa


👉 Christchurch (Port Hills) – wspinanie na obrzeżach największego miasta wyspy południowej


👉 Banks Peninsula


👉 Queenstown – Zakopane Nowej Zelandii


👉 Wanaka – znacznie mniej zatłoczona siostra Queenstown


👉 Okolice Dunedin


👉 Mt Cook (Sebastopol Bluffs) – wspinanie z najwyższą górą Nowej Zelandii za plecami


👉 Mt Somers


👉 Punakaiki i Charleston – wspinaczka po morskich klifach

✔ Wyspa Północna


👉Kawakawa Bay


👉 Castle Rock


👉 Froggatt Edge


👉 Mangaokewa


👉 Waipapa


👉 Whakapapa Gorge


👉 Mangorewa Gorge


👉 Ti Point


Uwaga! Przed wyjściem pod ścianę upewnij się, że przebywanie pod nią nie wiąże się z potrzebą otrzymania pozwolenia. Wiele terenów wspinaczkowych w Nowej Zelandii znajduje się na prywatnych posiadłościach, do których dostęp zabroniony jest np. w czasie gdy na wiosnę jagnią się owce.3. Gdzie znajdę informacje, które pomogą mi przygotować się do wspinaczkowego wyjazdu do Nowej Zelandii?


📖 Przewodniki:


​Jeżeli nie chcecie kupować przewodników, poszukajcie ich w lokalnych bibliotekach.🌐 Portale internetowe:

  • Najlepszym źródłem informacji wspinaczkowych w internecie jest strona ClimbNZ.👥 Kluby wspinaczkowe:👍 Grupy na facebooku:Znajdziecie na nich partnera wspinaczkowego, sprzęt, wskazówki, inspiracje i wiele więcej.4. Czy muszę zabierać ze sobą sprzęt wspinaczkowy?


➤ Wypożyczalnie sprzętu


Jeżeli nie zabraliście ze sobą całego sprzętu wspinaczkowego, możecie próbować wypożyczyć coś w regionalnych klubach górskich, np.:
Kolejną opcją są firmy świadczące usługi przewodnickie, które można również zapytać o możliwość wypożyczenia sprzętu:


📢 Alpine Guides (swego czasu osobiście wypożyczałem tam sprzęt)Sprzęt wypożyczycie również w niektórych sklepach outdoorowych, np. Bivouac.Więcej na temat wypożyczania sprzętu znajdziecie tutaj.
➤ Sklepy outdoorowe w Nowej Zelandii


Ubrania i sprzęt sportowy w Nowej Zelandii jest drogi, do tego wybór jest ograniczony. Najlepiej zaopatrzyć się we wszystko, co potrzebujemy przed wyjazdem z Polski.🛒 Polecane sklepy outdoorowe:


  • Bivouac  – Super obsługa, znają się na rzeczy. Ograniczony wybór światowych marek odzieżowych oraz szpeju. Mimo to jest to jeden z najlepszych sklepów outdoorowych w NZ.

  • Macpac  – Jeden z największych nowozelandzkich producentów odzieży outdoorowej, plecaków, namiotów, etc. Zadowalająca jakość i OK ceny. Szczególnie warte uwagi są produkty z linii AlpineSeries.

  • Kathmandu  – Wydaje się, że jest to największy sklep i producent tego typu w kraju, duży wybór, jakość zazwyczaj dobra, ceny nie najwyższe. Niekoniecznie kupowałbym tu sprzęt typu namioty, etc.

  • Torpedo7  – Nowozelandzki odpowiednik Decathlon’a.

  • Small Platens Sports  – Dobrze zaopatrzony sklep w Queenstown ze wszystkim, co potrzebne do wspinaczki.

  • Earth Sea Sky  – Dobrej jakości nowozelandzka odzież sportowa.

  • Gear Shop, Outdoor Action, Outside Sports – Jedne z większych sklepów internetowych, sprzedających sprzęt outdoorowy.Kobieta wspinająca się w górach Parku Narodowego Fiordland. W dole widoczne wody jeziora i porośnięte zielenią niższe partie góry.
Wspinaczka w Parku Narodowym Fiordland

5. Jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie wspinaczki?


☎️ W związku z