top of page
DSC04583.jpeg

Największy Lodowiec Nowej Zelandii z Bliska [Tasman Glacier – Ball Hut]

Zaktualizowano: 7 maj

Widok na schronisko Ball Hut u podnóża łańcucha górskiego Mount Cook Range, w oddali Tasmn Lake, lokalizacja na szlaku trekkingowym Ball Hut Route w Parku Narodowym Aoraki Mt Cook National Park w Canterbury na południowej wyspie Nowej Zelandii
Widok na Ball Hut (fot. Paweł Wawrzosek)

Ball Hut Route to jeden z piękniejszych krótkich trekkingów w Nowej Zelandii, który podąża wzdłuż moreny brzegowej lodowca Tasman Glacier w Aoraki Mount Cook National Park. Moc wrażeń gwarantowana!

Jeżeli chcecie przyjrzeć się powierzchni i czołu lodowca z bliska, zobaczyć jak kształtuje on teren i na czym mogą polegać problemy w jego przekroczeniu, tu będziecie mieli na to okazję. Jedno- lub dwudniowa wycieczka z kilkoma fragmentami, gdzie trzeba na siebie uważać, jednak techniczne umiejętności nie są tu wymagane.

PODSTAWOWE INFORMACJE O SZLAKU BALL HUT ROUTE


🕒 Czas przejścia i dystans: ok. 9 km i 3-4 godziny w jedną stronę.


💪 Poziom trudności szlaku wyceniany jest na „dla zaawansowanych".⚠️ Pierwsza połowa szlaku to droga żwirowa, częściowo usiana kamieniami – brak tu jakichkolwiek oznaczeń, są one zbędne. Po wyjściu zza moreny trzeba bezwzględnie podążać za pomarańczowymi prętami, które wskażą wam prawidłową drogę aż do Ball Hut. Ta część ścieżki prowadzi po uklepanej ziemi, wielkich głazach i osuniętej ścianie bocznej moreny lodowca.

☀️ Warunki na szlaku zależą mocno od pory roku:


  • Październik – Maj: Do przejścia są dwa lekko eksponowane krótkie odcinki szlaku, których pokonanie może być nieco problematyczne. Z tego względu na szlak nie powinno zabierać się dzieci. Wchodzenie na trudne elementy szlaku odradzane jest w trakcie i zaraz po dużych opadach deszczu.

  • Czerwiec – Wrzesień: Występuje śnieg, lód, poważne zagrożenie lawinowe. Jeżeli wspomniane wyżej odcinki będą zasypane śniegiem, bardzo możliwe, że będzie trzeba skorzystać z raków i czekana. Przed wyjściem na szlak należy odwiedzić/zadzwonić do Aoraki / Mt Cook National ParkVisitor Centre, aby zapytać o panujące warunki.🆘 Tutaj dowiesz się jak zadbać o bezpieczeństwo na szlakach Aoraki Mount Cook National Park.

🚽 Toalety znajdują się przy początku i końcu szlaku.NOCLEG PRZY LODOWCU TASMAN GLACIER


⛺ Do dyspozycji turystów jest schronisko Ball Hut, która pomieści maksymalnie trzy osoby (należy przynieść własne śpiwory), wymagane jest opłacenie noclegu w biurze informacji turystycznej DOC przed wyruszeniem na szlak – więcej informacji tutaj. Wszyscy, którzy wybierają się tu na nocleg, powinni zabrać ze sobą awaryjnie namiot, na którego rozstawienie jest dużo wolnego miejsca dookoła schroniska.

MAPA OKOLIC TASMAN GLACIER


🗺 Najlepsza mapa topograficzna szlaku i okolic lodowca Tasman Glacier znajduje się na stronie topomap.co.nz.🚶🏿 Ślad szlaku w aplikacji AllTrails.📍 Lokalizacja początku szlaku Ball Hut Route.🥾 Aoraki Mount Cook National Park oferuje kilka naprawdę dobrych szlaków, takich jak Hooker Track, czy Mueller Hut Route, także jeżeli masz czas, warto przejść kilka z nich. Więcej informacji na temat zwiedzania tego parku znajdziesz w moich artykułach tutaj.Pokryty śniegiem szczyt góry Novara Peak i Tasman Glacier wraz z jeziorem Tasmal Lake w Parku Narodowym Aoraki Mt Cook National Park w Canterbury na południowej wyspie Nowej Zelandii
Novara Peak i Tasman Glacier (fot. Paweł Wawrzosek)

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


Pełny inspiracji i informacji, które pomogą Ci w przygotowaniach do wymarzonej podróży.

Newsletter Podróży Bez Sygnału!

 
bottom of page