top of page
DSC04583.jpeg

Clay Cliffs, Omarama i Ahuriri Valley – na planie filmu „Mulan”

Updated: 3 days ago


Gliniane klify Clay Cliffs w Omarama w Nowej Zelandii
Clay Cliffs (fot. Miles Holden)

Szukasz atrakcji, jakie mógłbyś zobaczyć, jadąc spod najwyższego szczytu Nowej Zelandii, Aoraki / Mt. Cook, na południe, w kierunku Queenstown? Poniżej znajdziesz propozycje, które zaprowadzą Cię do miejsc, które swoim pięknem przyciągnęły filmowców Disneya kręcących „Mulan” w 2020 roku.

Pierwsze miejsce, które powinien zobaczyć każdy podróżujący na tej drodze to Clay Cliffs, znajdujące się nieopodal miejscowości Omarama. Są to strome klify i głębokie wąwozy wyrzeźbione fantazyjnie w mule i żwirze przez topniejące wody prastarych lodowców.Natomiast jeżeli masz więcej czasu i chęci na bardziej wymagającą wycieczkę, wybierz się do urzekającej swoim krajobrazem, doliny Ahuriri Valley, gdzie kręcono sceny wielkiej bitwy do filmowej wersji Mulan. Tutaj możesz zatrzymać się na nocleg w miejscu z niezwykłymi widokami na dolinę oraz pójść się na polecany przez lokalsów trekking wzdłuż szlaku Canyon Creek Track, który prowadzi do magicznej dolinki z wodospadami.Turyści przechodzący pomiędzy klifami Clay Cliffs w okolicach miejscowości Omarama w Nowej Zelandii
Clay Cliffs (fot. Miles Holden)

1. Ile zajmuje zwiedzanie Clay Cliffs?🕒 Szlak, który poprowadzi was z parkingu na spacer wśród klifów Clay Cliffs zajmuje do 15 minut w jedną stronę.
Gliniane klify Clay Cliffs w Nowej Zelandii nieopodal Omarama
Clay Cliffs, Nowa Zelandia (fot. Paweł Wawrzosek)

2. Jak trudny jest szlak po Clay Cliffs jest trudny?Szlak nie jest trudny, jednak jego powierzchnia jest nierówna, a po opadach deszczu muł, z którego składają się klify, sprawia, że łatwo o poślizgnięcie. Zaleca się założenie dobrego obuwia.
Gliniane klify Clay Cliffs w Nowej Zelandii nieopodal Omarama
Clay Cliffs nieopodal Omaramy (fot. Paweł Wawrzosek)

3. Jak dojechać do Clay Cliffs?🚗 Do Clay Cliffs dojedziesz skręcając w Quailburn Rd. z głównej drogi między Twizel i Omarama (SH8). Po 4 km asfaltowej drogi skręć w żużlową Henburn Rd, którą po 8 km dojedziesz do celu.
Porównaj koszty wynajmu samochodu w Nowej Zelandii:


okienko wyszukiwania ofert wynajmu aut w Nowej Zelandii


4. Ile kosztuje wstęp do Clay Cliffs?💰 W związku z tym, że Clay Cliffs znajdują się na terenie prywatnym, pobierana jest opłata za wstęp w wysokości 5 NZD za pojazd. Płatność uiszcza się gotówką w skrzynce przy bramie wjazdowej.Początek szlaku Canyon Creek Track w dolinie Ahuriri Valley w Otago na południowej wyspie Nowej Zelandii
Początek szlaku Canyon Creek Track (fot. Paweł Wawrzosek)

5. Dlaczego warto zatrzymać się na dłużej w okolicach Clay Cliffs i Omarama?


Co prawda Clay Cliffs to główna atrakcja odwiedzana przez turystów w okolicy miejscowości Omarama, to jednak miejsc wartych uwagi jest tu znacznie więcej. W szczególności jeżeli chcesz aktywnie spędzić czas i poszukujesz czegoś poza utartymi szlakami.🚀 Oto polecane przeze mnie lokalne atrakcje i miejsca warte odwiedzenia:  • 🏞️ Jezioro Lake Ohau – zbocz z głównej drogi między Twizel a Omarama i dojedź do otoczonego górami jeziora z dala od tłumu turystów. Stąd możesz wybrać się w góry np. na jeden z opisanych przeze mnie lokalnych szlaków.


Widok na Lake Ohau i okoliczne góry z okolic Freehold Creek w Nowej Zelandii
Widok na Lake Ohau z okolic Freehold Creek (fot. Paweł Wawrzosek)

  • 😮 Ahuriri Valley – ta dolina to jedna z głównych bohaterek filmu „Mulan”. Odkryj tu perełkę w postaci cudownego trekkingu do doliny pełnej wodospadów (Canyon Creek Track – więcej informacji szukaj w dalszej części artykułu) oraz spędź nocleg w wyjątkowym hotelu z nieprzeciętnymi widokami.Widok na dolinę Ahuriri Valley z hotelu The Lindis w Nowej Zelandii
Widok na Ahuriri Valley z The Lindis  • ♨️ Hot Tubs Omarama – odprężająca gorąca kąpiel z widokami na góry w prywatnej balii podgrzewanej drewnem.  • 🍔 Wrinkly Rams stylowa kawiarnia z dobrym jedzeniem oraz fajnymi pamiątkami.

Dwójka turystów biorąca gorącą kąpiel w Hot Tubs Omarama z widokiem na góry Nowej Zelandii
Hot Tubs Omarama (fot. Miles Holden)

6. Polecane noclegi w okolicy Omaramy i Clay Cliffs.Co prawda baza hotelowa w okolicy nie jest zbyt duża, jednak jeżeli zarezerwujesz nocleg z odpowiednim wyprzedzeniem, znajdziesz dla siebie coś odpowiedniego. Oto miejsca, które polecam: