top of page
DSC04583.jpeg

Kosciuszko National Park zimą – po śniegu do jeziora Blue Lake

Updated: 3 days ago


Narciarz przechodzący po moście nad rzeką Snowy River w Kosciuszko National Park w Alpach Australijskich i Snowy Mountains w NSW w Australii, na drugim planie zbocza górskie pokryte śniegiem i duże głazy
Most nad rzeką Snowy River

Główne atrakcje trasy Guthega – Blue Lake:

​W skrócie:

  • Wycieczka na nartach skiturowych lub rakietach śnieżnych.

  • Powykręcane, kolorowe śnieżne eukaliptusy (snow gum).

  • Piękne widoki na pokryte śniegiem góry Kosciuszko National Park.

  • Możliwość wspinaczki lodowej nad Blue Lake.

🗺 Dystans: 14,5 km / do 7 godz.

Trudność: Średnia

🗓 Najlepsza pora roku: lipiec – wrzesień

🛏 Zakwaterowanie: Namiot lub schronisko


Zimowa wycieczka wzdłuż spękanej tafli rzeki Snowy River, po falujących górach Snowy Mountains i pomiędzy oblepionymi soplami kolorowymi drzewami snow gums, która kończy się nad otoczonym skałami, zamarzniętym jeziorem Blue Lake. Tutaj wypatrzeć można wspinaczy, którzy próbują jedynych w tym kraju lodowych dróg wspinaczkowych. Jeżeli chcecie zasmakować skituringu i potraficie dobrze jeździć na nartach, ta trasa może przypaść wam do gustu. Ci, którzy na nartach nie czują się pewnie, niech założą rakiety śnieżne i w drogę!
1. Jak dostać się zimą do jeziora Blue Lake?🕒 Czas przejścia – Przejście całej trasy z przystankami na lunch nie powinno zająć więcej niż 7 godzin (na nartach). Do pokonania jest ok. 14,5 km drogi.💪 Podejścia pod górę w butach narciarskich i z nartami są męczące, dlatego zimą trasa przeznaczona jest raczej tylko dla osób wysportowanych.🚸 Trasa nie jest oznaczona (z wyjątkiem jej początku), dlatego należy zabrać ze sobą mapę i posiadać podstawowe umiejętności nawigacji w terenie. W przypadku słabej widoczności, spowodowanej opadami śniegu lub dużym zachmurzeniem, odnalezienie drogi powrotnej bez GPS lub kompasu może być trudne. Ślad trasy znajdziecie w dalszej części artykułu.🔺 Osoby wybierające się na tę trasę powinny posiadać przynajmniej podstawową wiedzę o lawinach. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą partnera i ABC lawinowego.💡 Inne, interesujące wycieczki skiturowe w okolicy to:

- Thredbo (Kosciuszko Express) – Mt Kosciuszko

- Dead Horse Gap i szczyty Ramshead/North/South