top of page
DSC04583.jpeg

Najlepszy Szlak Coromandel [Pinnacles Walk / Nowa Zelandia]

Zaktualizowano: 6 maj

Widok na The Pinnacles ze szlaku trekkingowego Kauaeranga Kauri Trail na półwyspie Coromander na północnej wyspie Nowej Zelandii
Widok na The Pinnacles

NAJLEPSZY SZLAK NA COROMANDEL / NOWA ZELANDIA


Złote plaże na półwyspie Coromandel przyciągają corocznie rzesze turystów i nie bez powodu. Niemniej ten piękny rejon ma też do zaoferowania kilka malowniczych szlaków dla tych, którzy zmęczyli się leżeniem na plaży i chcieliby rozruszać nogi.Najpopularniejszym trekkingiem na Coromandel jest zlokalizowany w dolinie Kauaeranga Valley szlak Kauaeranga Kauri Trail, znany również jako Pinnacles Walk. Wybudowano go na początku XX wieku dla koni transportujących zaopatrzenie dla robotników pracujących przy wycince drzew kauri, wydobyciu żywicy i poszukiwaniach złota. Teraz, gdy olbrzymie kauri są zagrożone wyginięciem, a gorączka złota przeminęła, służy on tym, którzy lubią spędzić aktywnie czas w naturze.

Szlak prowadzi w dużej części wyciosanymi w skale stopniami, wśród palm Nikau i kwitnących na czerwono drzew Rata, po wiszących nad strumieniami mostach, do punktu widokowego na charakterystycznych skałach The Pinnacles, z którego rozpościerają się widoki na obydwa wybrzeża półwyspu Coromandel.

PODSTAWOWE INFORMACJE O SZLAKU PINNACLES WALK


🕒 Większość turystów przechodzi Pinnacles Walk w jeden dzień (5-6 godzin, razem 12 km). Niemniej jednak, w grę wchodzi wydłużenie go i nocleg na szlaku.Czas przejścia poszczególnych odcinków szlaku Kauaeranga Kauri Trail/Pinnacles Walk:


  1. Koniec Kauaeranga Road >> Hydro Camp (idąc wzdłuż Webb Creek Track) – 1,5-2 godziny

  2. Hydro Camp >> Pinnacles Hut – 1 godzina

  3. Pinnacles Hut >> The Pinnacles – 40 min👌 Szlak jest bardzo dobrze utrzymany i oznakowany, niemniej warto mieć ze sobą mapę na telefonie.🌤️ Każda pora roku będzie odpowiednia na przejście szlaku.

💪 Poziom trudności szlaku wyceniana jest na średni-łatwy. Niemniej, trzeba być świadomym o następujących kwestiach:


  • Ostatnia część szlaku (między Pinnacles Hut i The Pinnacles) jest eksponowana i wymaga wspinaczki po drabinkach, kamieniach i roślinności.  • Zalecane jest zabranie ze sobą butów o dobrej przyczepności na śliskie fragmenty szlaku, których jest sporo (również w niższych partiach ścieżki).
NOCLEG NA SZLAKU PINNACLES WALK


🏠 Ci, którzy zdecydują się na nocleg na szlaku, mogą spędzić go w bardzo przyjemnym schronisku Pinnacles Hut. Chociaż chata wyposażona jest w 80 łóżek, pamiętać należy o dokonaniu rezerwacji z wyprzedzeniem przez stronę internetową DOC lub w Kauaeranga Visitor Centre.🛀 Goście mają dostęp do toalet, zimnego prysznica, oświetlenia, grilla, kuchenek gazowych i podstawowych przedmiotów kuchennych.

🔥 W trakcie zimniejszych dni ogrzać się można przy kominku.☝️ Każde z łóżek ma materac, do nas należy jedynie przyniesienie w plecaku śpiwora.🦉 W nocy pod chatą nasłuchiwać można odgłosów wydawanych przez kiwi i sowice ciemnolice.

⛺ 5 minut od Pinnacles Hut, ulokowane jest pole namiotowe Dancing Camp Campsite z miejscem na cztery namioty. Rezerwacja miejsca jest również wymagana.🚌 W dolinie Kauaeranga Valley, przy początku szlaku, ulokowane jest dziewięć pól kempingowych, na których można spać w namiocie, samochodzie lub kamperze. Na wszystkich obowiązuje rezerwacja miejsc przez stronę DOC lub Kauaeranga Visitor Centre.
MAPY SZLAKU I PÓŁWYSPU COROMANDEL


🗺 Oficjalna mapa topograficzna Nowej Zelandii – można ją wydrukować lub zapisać w piku pdf.🚶🏿 Ślad szlaku w aplikacji AllTrails.📍 Lokalizacja początku The Pinnacles/Kauaeranga Kauri Trail.DODATKOWE INFORMACJE O PINNACLES WALK


🛣️ Dojazd samochodem do początku szlaku prowadzi z miejscowości Thames do Kauaeranga Visitor Centre po drodze asfaltowej, a następnie po dobrej jakości drodze szutrowej.JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W PARKACH NARODOWYCH NOWEJ ZELANDII?☎️ W związku z możliwym brakiem zasięgu sieci komórkowej w Coromandel Forest Park, zaleca się zabranie ze sobą na szlak urządzenia typu Garmin Inreach lub Iphone z funkcją „Emergency SOS via satellite” (dostępna od modelu iPhone 14). Umożliwiają one kontakt ze służbami ratowniczymi za pomocą satelity.🩺 Będąc w Nowej Zelandii na wakacjach, nie zapomnij o zakupie dobrego ubezpieczenia, które pokryje np. ewentualne koszty leczenia i ewakuacji przez służby ratownicze.⚠️ Przed wyjściem na szlak, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej, który jest eksponowany, mało uczęszczany, którym będziesz przemierzał kilka dni lub na którym będziesz sam, warto zostawić wypełniony plan wycieczki zaufanej osobie.💊 Zabierz ze sobą podstawową apteczkę na wypadek mniejszych i większych kontuzji – przeczytaj o tym co warto spakować do plecaka na stronie lokalnej organizacji górskiej.
Powiązane posty

Zobacz wszystkie

留言


Pełny inspiracji i informacji, które pomogą Ci w przygotowaniach do wymarzonej podróży.

Newsletter Podróży Bez Sygnału!

 
bottom of page