top of page
DSC04583.jpeg

Sefton Bivouac - ukryta perełka Aoraki/Mount Cook National Park

Updated: Dec 15, 2023


Sefton Bivouac na tle lodowca
Sefton Bivouac na tle lodowca

Znajdujący się ponad Hooker Valley, Sefton Bivouac jest najstarszym schroniskiem w Mt. Cook National Park. Dojście do Sefton Bivouac to niedługi, lecz wymagający trekking, połączony ze scramblingiem. W trakcie dnia będziemy mieli tu nieporównywalnie lepsze widoki niż turyści na Hooker Valley Track (warto jednak zaliczyć i ten szlak). Natomiast w bezchmurne noce jest to jedno z najlepszych miejsc do obserwacji gwiazd, oraz wschodów i zachodów słońca. Należy również wspomnieć o górujących nad schroniskiem wielkich lodowcach.


Spis Treści:

4) MapyGŁÓWNE INFORMACJE

🕒 Czas przejścia

3-4 godziny do schroniska, 2-3 godziny z powrotem.

📏 Dystans

Około 6 km w jedną stronę.

↕️ Różnica wysokości

Start na 760 m, koniec na 1638 m.

🧰 Utrzymanie szlaku

​Brak szlaku, droga oznaczona częściowo przez turystów kopczykami.

💪 Poziom trudności

​Wycieczka tylko dla osób z górskim doświadczeniem. Teren eksponowany.

OPIS TRASY DO SEFTON BIVOUAC


🟩 Początek drogi do Sefton Bivouac prowadzi z parkingu przy polu kempingowym White Horse Hill Campground po szlaku Hooker Valley Track. Po ok. 3,5 km łatwej ścieżki, tuż przed mostkiem nad Stocking Stream (przy którym znajduje się toaleta) schodzimy z kładki na lewo. Wchodzimy w wysokie trawy nowozelandzkiego tussock’u i nieprzyjemne jeżyce (ang. Speargrass). Przez ok. 20 minut podążamy wzdłuż strumienia, aby w końcu dotrzeć do kamiennego terenu, po którym zaczynamy powoli iść pod górę, cały czas trzymając się wody spływającej ze zwisającego wyżej lodowca.


Na wysokości ok. 1120 m szukamy kopczyków, które sygnalizują odbicie w lewo w kierunku grzędy, na której znajduje się schronisko. Pniemy się w górę początkowo po głazach, z wysokością jednak teren staje się bardziej różnorodny, kamienno-trawiasty. W niedalekiej odległości od schroniska znajdują się pomarańczowe strzałki ułatwiające znalezienie Sefton Bivouac.NOCLEG W SEFTON BIVOUAC

🛏️ Warunki

Sefton Bivouac jest bardzo mały, a spanie możliwe jest jedynie na ułożonych na podłodze materacach, które pomieszczą maksymalnie 4 osoby.

💰 Koszt i rezerwacja

Nocleg jest bezpłatny, rezerwacja nie jest wymagana – obowiązuje zasada, kto pierwszy ten lepszy.

🚰 Dostęp do wody

Przy chatce znajduje się zbiornik z wodą, który latem może okazać się jednak pusty.

🚾 Toaleta

Otwarta toaleta dostępna za wielkim głazem znajdującym się obok schroniska.

ℹ️ Dodatkowe informacje

Obok Sefton Bivouac możliwe jest rozbicie namiotu.