top of page
DSC04583.jpeg

Wiza Czy NZeTA? Czego Jeszcze Potrzebuję, By Odwiedzić Nową Zelandię [2024]

Zaktualizowano: 9 maj

Odprawa paszportowa turystów na lotniku przez oficera służb granicznych Nowa Zelandia

Organizowanie podróży do Nowej Zelandii, jednego z najbardziej malowniczych zakątków globu, wywołuje wiele emocji. Choć nasze myśli często krążą przede wszystkim wokół atrakcji i doświadczeń, które nas tam czekają, równie istotne jest zadbanie o formalności związane z podróżą.Brak spełnienia odpowiednich wymagań wizowych oraz drobne pomyłki lub przeoczenia mogą skutkować problemami na granicy, lub nawet uniemożliwić wejście na pokład samolotu lecącego do Nowej Zelandii.W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące formalności wizowo-paszportowych, jakich musisz dopełnić, wybierając się do Nowej Zelandii jako turysta.Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zostaw komentarz pod artykułem – chętnie pomogę rozwiązać Twój problem.

1. Jakie dokumenty musi posiadać obywatel Polski wyjeżdżający do Nowej Zelandii w celach turystycznych?

 


Jeżeli podróżujesz do Nowej Zelandii w celach turystycznych, potrzebował będziesz następujących dokumentów:


 • Paszport,

 • NZeTA lub wiza,

 • Bilet powrotny,

 • Środki finansowe na pobyt w Nowej Zelandii.

 • Deklaracja poróżnego dotycząca zawartości przewożonego bagażu.Aby uzyskać więcej informacji na temat wymagań wjazdowych dla turystów z polskim obywatelstwem, zapraszam do dalszej lektury.2. Czy potrzebuję wizy turystycznej do Nowej Zelandii?


Jako obywatel Polski wyjeżdżając na wakacje do Nowej Zelandii podlegasz ruchowi bezwizowemu jeśli:


 • Będziesz przebywał na terenie Nowej Zelandii maksymalnie 3 miesięce, oraz

 • Lecisz do Nowej Zelandii w celach turystycznych, lub aby odwiedza rodzinę lub znajomych.


Niemniej jednak, zwolnienie z obowiązku wizowego nie oznacza braku formalności. Wszystkie osoby przybywające do Nowej Zelandii bez wizy muszą dopełnić kilku formalności, w tym najważniejszej – uzyskania NZeTA.


Jeżeli nie spełniasz powyższych warunków, będziesz musiał aplikować o wizę.

 3. Czym jest NZeTA?

 

NZeTA lub New Zealand Electronic Travel Authority to elektroniczne zezwolenie dla turystów na podróżowanie po terenie Nowej Zelandii. Pozwolenie to muszą uzyskać wszyscy obywatele Państw podlegających ruchowi bezwizowemu, w tym obywatele Polski.4. Ile kosztuje NZeTA do Nowej Zelandii?

 

Koszt uzyskania NZeTA zależy od sposobu złożenia wniosku i wynosi:


 


Należy pamiętać, że do tych opłat doliczany jest także podatek IVL (International Visitor Conservation and Tourism Levy).

 


5. Czym jest IVL?

 

IVL to skrót od International Visitor Conservation and Tourism Levy. Jest to podatek nakładany na turystów, który ma na celu finansowe wsparcie utrzymania infrastruktury turystycznej oraz ochrony nowozelandzkiego środowiska.

 


6. Ile zapłacę za International Visitor Conservation and Tourism Levy?

 

Podatek IVL wynosi 35 NZD od osoby. Opłata zostanie pobrana w trakcie składania wniosku online o NZeTA.

 
7. Jakich dokumentów potrzebuję do wniosku o NZeTA?

W trakcie wypełniania wniosku online o NZeTA potrzebował będziesz następujących dokumentów i informacji:


 • Ważny paszport, którego będziesz używał do przekroczenia granicy Nowej Zelandii,

 • Adres e-mail, na który otrzymasz potwierdzenie przyznania NZeTA,

 • Aktualne zdjęcie Twojej twarzy, które możesz zrobić też w trakcie wypełniania formularza – wymagania dotyczące zdjęcia,

 • Kartę kredytową lub debetową (Visa, Mastercard, American Express).


 

8. Jak długo czeka się na przyznanie NZeTA?

Przetwarzanie twojego wniosku o NZeTA zajmuje zazwyczaj maksymalnie 72 godziny, dlatego powinieneś wypełnić i opłacić go z odpowiednim wyprzedzeniem.


Strona służb granicznych Nowej Zelandii ostrzega jednak, że czasami proces ten może się wydłużyć, dlatego dobrze aplikować o NZeTA z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

Brak NZeTA w trakcie odprawy na lot do Nowej Zelandii może skutkować odmówieniem wpuszczenia na pokład samolotu – miej go ze sobą w formie elektronicznej lub wydrukowanego.

9. Kiedy mogę aplikować o NZeTA?

We wniosku o NZeTA niewymagane jest podanie szczegółów wycieczki, w tym terminu podróży do Nowej Zelandii, dlatego też możesz wypełnić wniosek już w momencie podjęcia decyzji o wyjeździe do tego kraju.10. Gdzie mogę złożyć wniosek o NZeTA do Nowej Zelandii?

 

Wniosek o NZeTA złożysz przez internet, wypełniając formularz online na jeden z dwóch sposobów: • Za pomocą oficjalnej aplikacji na telefony Apple lub oprogramowaniem Android.


Formularz NZeTA dostępny jest jedynie w języku angielskim.Aplikacja do wnioskowania o NZeTA do Nowej Zelandii
Aplikacja do wnioskowania o NZeTA

 11. Ile czasu zajmuje wypełnienie formularza NZeTA?

Formularz jest krótki i skonstruowany w prosty i zrozumiały sposób. Jeżeli nie masz problemów z językiem angielskim i posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty oraz informacje, wypełnienie formularza NZeTA nie powinno zająć Ci więcej niż 5 minut.

Korzystając z aplikacji na smartfona, nie musisz uzupełniać całego formularza, wystarczy że zeskanujesz swój paszport aparatem telefonu a aplikacja sama uzupełni większość pól.12. Jak wypełnić NZeTA?

 

Jeżeli chcecie zobaczyć jak wygląda proces wnioskowania o NZeTA, poniżej znajdziecie filmik z instrukcją krok po kroku:  

13. Gdzie mogę sprawdzić na jakim etapie jest rozpatrywanie mojego wniosku NZeTA?

 

Status twojego wniosku o New Zealand Electronic Travel Authority (NZeTA) możesz sprawdzić na stronie rządowej New Zealand Immigration.

 


14. Jakie dodatkowe dokumenty potrzebuję na granicy Nowej Zelandii?

 

Aby przekroczyć granicę Nowej Zelandii, poza paszportem i NZeTA, pogranicznicy mogą wymagać od Ciebie następujących dokumentów lub informacji:

 

 • Odpowiednią ilość pieniędzy – przynajmniej 1000 NZD/osoba/miesiąc pobytu lub 400 NZD/osoba/miesiąc jeżeli opłaciłeś już zakwaterowanie. Służby graniczne mogą poprosić o okazanie dowodu posiadania tych środków (gotówka, karta kredytowa z odpowiednim limitem, wyciąg z konta),

 • Bilet powrotny do państwa, do którego masz prawo wjazdu,

 • Deklaracja poróżnego dotycząca zawartości przewożonego bagażu.Poza powyższym, w trakcie podróży do Nowej Zelandii powinieneś być zdrowy oraz posiadać nieposzlakowaną opinię – jeżeli byłeś skazany wyrokiem sądu, przebywałeś w więzieniu, byłeś deportowany, itp., będziesz musiał aplikować o wizę turystyczną, NZeTA nie zostanie Ci przyznana.

 


Kiedy urzędnik imigracyjny uzna, że nie ma żadnych zastrzeżeń co do Twojej podróży, otrzymasz do paszportu pieczęć z terminem kiedy powinieneś opuścić Nową Zelandię.

 


15. Jak długo musi być ważny mój paszport, żebym został wpuszczony do Nowej Zelandii?

 

Twój paszport musi być ważny przynajmniej 3 miesiące po planowanej dacie powrotu z Nowej Zelandii. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.para na spacerze obok kampera na parkingu nad plażą w Nowej Zelandii
Bruce Bay (fot. Miles Holden)

16. Kiedy muszę zdobyć wizę, wyjeżdżając do Nowej Zelandii w celach turystycznych?

Musisz wystąpić o wizę turystyczną jeżeli planujesz przebywać w Nowej Zelandii dłużej niż 3 miesiące lub jeżeli w przeciągu ostatniego roku byłeś w Nowej Zelandii na NZeTA przez łączny okres 6 miesięcy.


Więcej informacji o tym jak aplikować o wizę turystyczną znajdziesz na stronie Urzędu Imigracyjnego Nowej Zelandii.17. Czy będąc w Nowej Zelandii na NZeTA mogę przedłużyć pobyt i wystąpić o wizę?

Tak, jeżeli jesteś w Nowej Zelandii na NZeTA, zmieniłeś plany i chciałbyś zostać w kraju dłużej niż 3 miesiące, możesz wystąpić o wizę turystyczną z pozwoleniem na wydłużenie pobytu.Wniosek o wizę musisz złożyć przed upłynięciem terminu wbitego w paszporcie w trakcie przekraczania Nowozelandzkiej granicy. Więcej informacji o wizach znajdziesz na stronie służb granicznych.
18. Czy potrzebuję NZeTA jeżeli mam już wizę do Nowej Zelandii?

Jeśli posiadasz ważną wizę do Nowej Zelandii, nie musisz składać wniosku o NZeTA, ani wnosić żadnych dodatkowych opłat.19. Jak długo ważne jest moje NZeTA?

NZeTA ważne jest przez 2 lata od terminu wystawienia i umożliwia obcokrajowcom wielokrotny wjazd na terytorium Nowej Zelandii.


Niemniej, obowiązują następujące zasady:


 • Żadna pojedyncza wizyta nie może być dłuższa niż 90 dni,

 • W przeciągu roku możesz spędzić na terytorium Nowej Zelandii maksymalnie 6 miesięcy.


Dokładny termin ważności NZeTA będzie widoczny na dokumencie.20. Jak wygląda NZeTA?


Poniżej znajdziesz przykładowy dokument, który otrzymasz kiedy Twój wniosek o NZeTA zostanie zatwierdzony.Przykładowy dokument NZeTA do Nowej Zelandii
Przykładowe NZeTA

21. Czy mogę poprawić dane na swoim NZeTA?

Możesz poprawić dane na swoim NZeTA jeżeli zmiany dotyczą:


 • Niewielkiego błędu, np. literówki w Twoim nazwisku lub błędu w numerze paszportu,

 • Zmiany adresu e-mail,

 • Otrzymania nowego paszportu.Będziesz musiał złożyć nowy wniosek o NZeTA i ponownie uiścić wszystkie opłaty jeżeli zmiany, jakie chcesz nanieść, spowodowane są:


 • Zmianą obywatelstwa lub państwa, które wydało paszport,

 • Zmianą odpowiedzi na Deklarację znajdującą się na końcu wniosku,


 • Zmianą rodzaju NZeTA, np. z tranzytowego na turystyczny.Więcej informacji dotyczących zmiany danych na Twoim NZeTA uzyskasz na stronie New Zealand Immigration.
22. Czy w razie odwołania wyjazdu dostanę zwrot pieniędzy za NZeTA?

Nie, w związku z tym, że NZeTA nie jest wystawiana na konkretną datę przyjazdu i uprawnia do wielokrotnego wjazdu do Nowej Zelandii, służba graniczna nie przewiduje możliwości zwrotu opłat wniesionych w trakcie procesu rejestracji.


23. Czy mogę zmienić termin wyjazdu do Nowej Zelandii na moim NZeTA?

Nie, jest to niepotrzebne, ponieważ NZeTA pozwala na przylot do Nowej Zelandii nie tylko w konkretnym terminie wycieczki, ale wielokrotnie, przez cały okres obowiązywania.24. Czy mogę dokonać rejestracji NZeTA dla grupy podróżnych?

Tak, korzystając z aplikacji NZeTA na urządzenia mobilne, możesz wypełnić wnioski dla max. 10 osób, a następnie dokonać jednej zbiorowej płatności za całą grupę.

 25. Czy dzieci można dodać do wniosku NZeTA rodziców?

Nie, każda osoba podróżująca do Nowej Zelandii musi posiadać oddzielne NZeTA, również osoby nieletnie. Wymaga to wypełnienia oddzielnego formularza dla każdego podróżnego i wniesienia za każdego tej samej opłaty.26. Czy dziecko podróżujące do Nowej Zelandii musi mieć paszport?

Każda osoba przekraczająca granicę Nowej Zelandii, w tym dzieci, musi posiadać własny paszport.
27. Czy dziecko może podróżować z kimś innym niż rodzic?

 

Nie istnieją regulacje prawne zabraniające podróży dziecka z osobą, która nie jest ich prawnym opiekunem, niemniej na wszelki wypadek, warto posiadać ze sobą dokument w języku angielskim, w którym rodzice wyrażają stosowną zgodę.

 

 

28. Czy jadąc do Nowej Zelandii, muszę mieć wykupione ubezpieczenie?

 

Posiadanie turystycznej polisy ubezpieczeniowej nie jest wymagane przez nowozelandzkich pograniczników, niemniej w związku z wysokimi kosztami leczenia w razie wypadku lub choroby, jest to mocno zalecane.

29. Jakie szczepionki wymagane są przy podróży do Nowej Zelandii?

 

Szczepionki nie są wymagane przy wjeździe do Nowej Zelandii.

 

 

30. Gdzie znajdę oficjalne informacje dotyczące warunków wjazdowych do Nowej Zelandii dla obywateli Polski?

 

Oto źródła z oficjalnymi i najbardziej aktualnymi informacjami dla turystów z Polski:

 

 

 

31. Mam problem z wizą lub NZeTA, gdzie mogę otrzymać pomoc?

 

Pomoc w kwestiach wizowych możesz otrzymać, kontaktując się z:

😁 UDANEJ PODRÓŻY! 😁

99 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


Pełny inspiracji i informacji, które pomogą Ci w przygotowaniach do wymarzonej podróży.

Newsletter Podróży Bez Sygnału!

 
bottom of page