top of page
DSC04583.jpeg

Anette Plateau – Mueller Hut dla odważnych

Updated: Dec 15, 2023


Turystka na skalnym grzbiecie górskim Sebastopol Ridge w Parku Narodowym Aoraki Mt Cook National Park w Canterbury na południowej wyspie Nowej Zelandii
Grzbiet Sebastopol

Spis Treści:

3) Nocleg

4) Mapy


Krajobrazów w tej części Nowej Zelandii reklamować nie trzeba, dlatego też w te kwestie nie będę się zagłębiać, zdjęcia wystarczą. Tu na początek lepiej skupić się na każdym wykonywanym kroku. Widoki też oczywiście będziemy mieli okazję obserwować, ale schodzą one na drugi plan, przynajmniej do połowy trasy. Słabej jakości sypka skała, duża ekspozycja, przejście po zlodowaciałym plateau, to główne atrakcje, ale i niebezpieczeństwa tej jednodniowej eskapady. Pomysł dla doświadczonych górołazów, którzy chcieliby rozbudować wycieczkę do Mueller Hut o duży dreszczyk emocji.


Panorama Anette Plateau z lodowcem i górami alp południowych oraz łańcuchem górskim The Main Divide w Parku Narodowym Aoraki Mt Cook National Park w Canterbury na południowej wyspie Nowej Zelandii
Panorama Anette Plateau

CZAS PRZEJŚCIA


Przejście całej trasy to mniej więcej 14 godzin i 15 km. Można oczywiście spędzić noc w na szlaku (o czym dalej).

  • 1 godz. przejście po szlaku Red Tarns Track.

  • 40 min z Red Tarns na grań Sebastopol.

  • 4 godz. przejście grani do stromego żebra góry Mt Annette.

  • 01:40 godz. przejście żebrem na Mt Annette.

  • 4 godz. z Annette Plateau do Mueller Hut.

  • 3 godz. z Mueller Hut do Aoraki/Mount Cook Village.TRUDNOŚĆ TRASY


💪 Trasa jest bardzo trudna i przeznaczona dla osób doświadczonych w poruszaniu się po nieoznakowanym terenie. Wymagana duża sprawność i wytrzymałość fizyczna, przynajmniej podstawowych umiejętności wspinaczkowych. ⤵️ Jeśli interesuje cię wycieczka na Annette Plateau, ale nie czujesz się na siłach, aby pokonać samemu tej trasy, łatwiejszą opcją będzie przejście tam z Mueller Hut i z powrotem, bez potrzeby wspinaczki po żebrze. Początek szlaku prowadzi po Mueller Hut Route.


⛑️ Ewentualnie można wynająć przewodnika ze sprzętem, który przejdzie z tobą trasę – np. Alpine Guides.


📏 Różnica wysokości – ok. 1495 m między najniższym i najwyższym punktem trasy.

🧗Trudności techniczne (rozwiń listę)NOCLEG


⛺ W trakcie przejścia nocleg w namiocie możemy urządzić sobie na Annette Plateau (na lodowcu) bądź w schronisku Mueller Hut (wymagana rezerwacja).


MAPYAnette Plateau
.gpx
Download GPX • 6KB

🚶🏿 Ślad szlaku w aplikacji FATmap.


📍 Poniżej lokalizacja początku szlaku.


DODATKOWE INFORMACJE


🚾 Na trasie, jedyna toaleta ulokowana jest przy Mueller Hut.


🚿 W schronisku Mt Cook Village Public Shelter można skorzystać z toalety i wziąć prysznic (odpłatnie, prysznice zamykane poza sezonem letnim)..

RELACJA Z PRZEJŚCIA (rozwiń)


Początki bywają łatwe


Wspinaczkę zaczynamy od podejścia wzdłuż Red Tarns Track. Po dojściu do stawów, schodzimy na prawo poza szlak i podążamy wzdłuż zbocza, stale podchodząc lekko do góry, aż docieramy do rumowiska pod przełęczą przy punkcie “1422” (oznaczony na mapie topograficznej). W tym momencie zaczynamy piąć się na grań Sebastopol. Podejście rumowiskiem nie należy do przyjemnych. Cieszymy się, że nie padają na nie jeszcze promienie słońca, przez co jest częściowo związane. Większość tego sypkiego odcinka przemierzamy brzegiem po roślinności.


Wzdłuż grani


Dostawszy się na grań, zaczynamy iść w kierunku Mt Annette. Z początku grań pokryta jest roślinnością i nie jest wymagająca, jednak już tutaj trzeba zachować ostrożność. Przechodzimy kolejną przełęcz i zaczyna pojawiać się znacznie więcej skały. Od tego momentu musimy zacząć kombinować, aby znaleźć bezpieczną drogę przejścia grzbietu. Jak nie górą to może w dół i bokiem albo z drugiej strony. Jeżeli w tym momencie musisz użyć liny, najprawdopodobniej istnieje lepsza droga, bądź brak ci jeszcze górskiego doświadczenia i lepiej zawrócić, bo będzie już tylko trudniej i niebezpieczniej. To jest trasa, która wymaga pełnego poświęcenia dlatego jeśli nie czujesz się na siłach lub panikujesz, lepiej nie pakować się w kabałę.


W eksponowanych momentach, których przybywa z każdym krokiem, wszystkie chwyty czy stopnie dokładnie sprawdzamy, upewniamy się, że się nie ruszają (skała staje się coraz kruchsza). Nieopodal żebra prowadzącego na Mt Annette nawet latem możemy napotkać śnieg, przygotowani bądźmy więc na użycie raków i czekana.


Czas na decyzję


Po dojściu do żebra, 150-metrowego cruxa całej drogi, możemy zdecydować się na przejście nim na wprost lub po którejś z jego stron: