top of page
DSC04583.jpeg

Taranaki Maunga Summit Climb – na szczyt wulkanu

Updated: Feb 22


Turyści w pokrytym śniegiem kraterze wulkanu Egmont Mt Taranaki w Parku Narodowym Egmont National Park na wyspie północnej Nowej Zelandii
W kraterze

Mount Taranaki (2518 m n.p.m.) nie bez powodu jest najczęściej zdobywaną górą w Nowej Zelandii. Po pierwsze, samo to, że jest ona wulkanem, działa na wyobraźnię turystów jak magnez. Po drugie, po Mount Ruapehu, jest to najwyższy szczyt na wyspie północnej, a tym samym jeden z najlepszych punktów widokowych w kraju. Kolejna kwestia, dotarcie na szczyt jest w miarę łatwe dla osób wysportowanych, które nie mają umiejętności alpinistycznych. Oczywiście możliwe jest to tylko przy odpowiednich warunkach pogodowych. Położenie Mount Taranaki sprawia, że wulkan często ukrywa się pod ciężką pierzyną chmur i smagany jest mocnymi podmuchami wiatru. Wydobywającą się z wnętrza ziemi lawą tu się nie poparzymy, zamiast tego możemy zmarznąć. A krater wypełnia śnieg i lód, nawet w środku lata.


Spis Treści:

2) Nocleg

3) MapyGŁÓWNE INFORMACJE O SZLAKU


🕒 Wejście i zejście z Mount Taranaki zajmują razem ok. 6-9 godzin. Dystans do pokonania wynosi 12,5 km (góra i dół).


💪 Szlak nie należy do najłatwiejszych i przeznaczony jest dla osób z trekkingowym doświadczeniem górskim.


↕️ Różnica wysokości między North Egmont Visitor Centre (początek szlaku) a kraterem Mount Taranaki to 1600 m.

Warunki pogodowe i trudności techniczne:

☀️ Lato/jesień (rozwiń)

Szlak wiedzie długim, stromym oraz piarżystym zboczem góry, na którym należy uważać na kamienie lecące spod butów innych turystów. Wymagany jest lekka wspinaczka po skałach grzbietu zwanego The Lizard, który prowadzi bezpośrednio do krateru. Możliwe nikłe ilości śniegu w górnej partii góry. Śnieg i lód w kraterze przez cały rok.


Najlepsze warunki pogodowe na szlaku panują od stycznia do kwietnia. Zbocza wulkanu są wtedy zazwyczaj pozbawione śniegu. Niemniej jednak śnieg i lód występują w kraterze przez cały rok. W tym okresie dzień jest najdłuższy, przez co powinniście mieć też wystarczająco czasu, aby spokojnie wejść i zejść z góry.

☃️ Zima/Wiosna (rozwiń)

⚠️ Przed wyjściem należy odwiedzić/zadzwonić do biura DOC w North Egmont Visitor Centre, aby zapytać o warunki panujące na szlaku.


Aktualnie panujące warunki pogodowe sprawdzisz na webcamach:NOCLEG

🏠 Jedyną opcją noclegową na Mount Taranaki jest Tahurangi Lodge. Schronisko należy do Taranaki Alpine Club i dostęp do niego mają tylko osoby, które zarezerwują pobyt na stronie klubu.


🛏️ Innym rozwiązaniem jest spędzenie nocy przy North Egmont Visitor Centre w historycznym The Camphouse. Budynek posiada wszelkie luksusy XXI wieku. Noclegowicze mają dostęp do prądu, ogrzewania, ciepłego prysznica i w pełni wyposażonej kuchni. Rezerwacji łóżka dokonać należy online.


🚌 Parking pod North Egmont Visitor Centre ma wydzielonych kilka miejsc dla pojazdów self-contained, gdzie za darmo można spędzić noc.MAPY🚶🏿 Ślad szlaku w aplikacji AllTrails.


📍 Poniżej lokalizacja początku szlaku na Mt Taranaki.


DODATKOWE INFORMACJE


🚾 Jedyne toalety na szlaku znajdziesz w North Egmont Visitor Centre i 100 m przed Tahurangi Lodge.


☕ W North Egmont Visitor Centre znajduje się kawiarnia Kamahi Cafe (pn.-pt., 9-16).


CIEKAWOSTKI


🤔 Wulkan posiada dwie oficjalne nazwy. Mount Egmont to nazwa nadana przez Jamesa Cooka na cześć Johna Percevala, drugiego hrabii Egmontu, który wspierał organizację jego wyprawy do tej części świata. Natomiast, ostatnio częściej używane, Mount Taranaki, wywodzi się z języka maorysów i oznacza lśniący (ngaki) szczyt (tara), co odnosi się do śniegu, jaki zimą przykrywa górę.


🤔 Ostatnia erupcja Mount Taranaki miała miejsce w 1775 roku. Jest to tzw. wulkan drzemiący, co znaczy, że jest mało aktywny. Naukowcy twierdzą, że do większych jego erupcji dochodzi średnio co 500 lat. Aczkolwiek co około 90 lat zdarzają się też mniejsze erupcje.


🤔 Jeżeli popatrzymy na liczbę śmiertelnych wypadków (ponad 80), po Aoraki/Mount Cook, jest to druga najgroźniejsza góra w Nowej Zelandii. Największym zagrożeniem jest tu zdradliwa pogoda.


🤔 Popół wulkaniczny, który przez tysięce lat mieszał się z ziemią u podnóży góry, przyczynił się do powstania bardzo żyznej gleby dookoła wulkanu.


🤔 W filmie Ostatni Samuraj, Mount Taranaki przedstawiono jako Mount Fuji, jedno z ikonicznych miejsc Japonii. Powodem do takiej zamiany na ekranie był zbytnio zurbanizowane otoczenie Mount Fuji i duże podobieństwo obydwu gór.

.

RELACJA Z PRZEJŚCIA (rozwiń)