top of page
DSC04583.jpeg

Wycieczka Rowerowa Po Alpach Nowej Zelandii [Alps 2 Ocean Trail]

Zaktualizowano: 9 maj

Rowerzyści nad Lake Ohau z górami Ben Ohau w tle
Rowerzyści nad Lake Ohau (fot. Rachel Gillespie)

Alps 2 Ocean Cycle Trail (A2O) to jedna z najbardziej popularnych wycieczek rowerowych w Nowej Zelandii. Ten 300-kilometrowy szlak rowerowy rozpoczyna się w sercu Alp Południowych, nieopodal majestatycznego Aoraki Mount Cook a kończy w Oamaru, przyjemnej wiktoriańskiej miejscowości, położonej nad Oceanem Spokojnym.

Poza widokami na góry, które są główną atrakcją Alps 2 Ocean Cycle Trail, ścieżka szlaku wije się wzdłuż pięknych jezior, pełnych zwierzyny pastwisk, pól i sennych mieścin. W trakcie tej rowerowej wycieczki będziecie mogli kosztować lokalnego wina, serów, a nawet łososiowego sashimi. Jeśli chcecie zasmakować Nowej Zelandii trochę wolniej i dogłębniej, ten szlak wam to umożliwi.

JAK TRUDNY JEST SZLAK ALPS 2 OCEAN?


Na pięciopoziomowej skali trudności szlaków rowerowych w Nowej Zelandii, Alps 2 Ocean wyceniono w większości na poziom drugi, niemniej ponad 1/3 jego długości to poziom 3.🚲 Większość osób uprawiających kolarstwo tylko sporadycznie, powinna bez większych problemów dać sobie radę na tej wycieczce. Najbardziej wymagający odcinek Alps 2 Ocean Trail znajduje się między Lake Ohau Lodge i Quailburn Woolshed. Szlak jest tam stromy, miejscami wąski a podłoże dające okazję do łatwej wywrotki. W zamian można rozważyć przedostanie się do Omaramy po Omarama Rd i Highway 8.Profil wysokości szlaku rowerowego Alps to Ocean A20 w Canterbury na południowej wyspie nowej zelandii
Profil wysokości szlaku

ILE CZASU ZAJMUJE PRZEJECHANIE ALPS 2 OCEAN?


🕒 600-kilometrowy szlak pokonać można we własnym tempie, polecam jednak przeznaczyć na całość przynajmniej 4 dni. Szlak można oczywiście przejechać tylko częściowo, najlepiej po najpiękniejszych jego etapach – zaznaczone poniżej.🏁 Etapy wycieczki:


1b) Lake Tekapo – Twizel (54 km) (Alternatywny start szlaku)


1) Aoraki/Mt Cook Village – Braemar Road (35 km)* (Główny start szlaku, wymaga transportu helikopterem❗ szczegóły w dalszej części artykułu. Możliwość startu np. z Tekapo bez przelotu helikopterem – jak powyżej)
4) Lake Ohau Lodge – Omarama (45 km + 14 km wycieczka do Clay Cliffs)*


* Najpiękniejsze odcinki szlaku 😮.Widok ze ścieżki rowerowej Alps 2 Ocean A2O na jezioro Lake Benmore i łyse góry Benmore range w Canterbury na południowej wyspie nowej zelandii, na pierwszym planie złote trawy tussock i krzaki oraz zadaszenie na farmie owiec
Widok ze ścieżki na Lake Benmore (fot. Paweł Wawrzosek)

JAK ZORGANIZOWAĆ WYCIECZKĘ ROWEROWĄ PO ALPS 2 OCEAN TRAIL?


TUTAJ namiary do lokalnych firm, które pomogą w zorganizowaniu wycieczki po szlaku Alps 2 Ocean. Oferowane usługi to m.in.:


👌 Całościowa organizacja wycieczki po szlaku, w tym przejazd z przewodnikiem.


🚲 Wynajem rowerów.


🚌 Transport osób i rowerów.


🚁 Transport Helikopterem przez Tasman River (pierwszy etap szlaku, możliwy do pominięcia) i loty nad Alpami Południowymi.


🧳 Transport bagaży między poszczególnymi odcinkami szlaku.


🛠️ Serwisowanie rowerów.

CZY WYMAGANE JEST WYNAJĘCIE HELIKOPTERA?


Główny szlak rozpoczyna się w Aoraki/Mount Cook Village (White Horse Hill Campsite) i wymaga transferu helikopterem przez wartkie wody Tasman River. Jeżeli uważacie helikopter za zbędny wydatek, macie do wyboru następujące opcje:


💡 Zaczęcie szlaku w Lake Tekapo (oficjalna alternatywny start szlaku).💡 Przejazd z Mount Cook Village wzdłuż Lake Pukaki po Mount Cook Rd do Lake Pukaki Viewing Point (jazda po ruchliwej drodze).💡 Transfer z Twizel do Tekapo B Power Station (np. przy pomocy firmy Cycle Journeys).💡 Jazda rowerem z Twizel do Tekapo B Power Station i z powrotem.
KIEDY JECHAĆ?


Najlepszymi porami roku na zorganizowanie tej wycieczki są lato i jesień. Wiosna może być nieco mokra i wietrzna. Zimą natomiast z dużym prawdopodobieństwem natkniecie się na zalegający miejscami na szlaku śnieg.⚠️ Przed wyruszeniem na szlak koniecznie sprawdźcie aktualizacje dotyczące stanu szlaku.🌤️ Prognozy pogody szukajcie na stronie państwowej instytucji meteorologicznej MetService.

MAPY SZLAKU ALPS 2 OCEAN
🚶🏿 Ślad szlaku w aplikacji AllTrails.Cały szlak oznaczony na mapach Google.ATRAKCJE NA SZLAKU ALPS 2 OCEAN


Jako że mieszkałem w okolicy przez ponad rok, mogę polecić kilka wartych uwagi atrakcje przy szlaku.1️⃣ Odcinek: Aoraki/Mount Cook Village – Braemar Road


Szlaki piesze w Aoraki/Mt Cook Village
Hooker Valley i Aoraki Mount Cook w Nowej Zelandii
Hooker Valley i Aoraki Mount Cook

2️⃣ Odcinek: Braemar Road – Twizel


🪂 Skok ze spadochronem w Skydive Mt Cook >> Tutaj szukaj okazyjnych cen.


🐟 Hodowla łososi High Country Salmon – w kawiarni polecam Sashimi, Sushi, Hot/Cold/Cured Smoked Salmon, Eggs Benedict i Salmon Bagel. Można tu również złowić sobie na obiad łososia (wymagana rezerwacja).


Mint Folk & Co – przyjemna kawiarnio-restauracja w Twizel.


🍽️ Ministry of Works Bar & Eatery – ładny wystrój, dobre piwo i dobrej jakości fast food.


🍺 Top Hut Bar & Bistro – najpopularniejszy bar w Twizel, to tu zbierają się najgłośniejsze lokalne osobowości, dobre miejsce na obejrzenie meczu rugby i wypicia pinty nowozelandzkiego piwa.

3️⃣ Odcinek: Lake Tekapo – Twizel


🛀 Gorąca kąpiel w Tekapo Springs >> Tutaj szukaj promocji na wejściówki.


🚶‍♂️ Widoki na Lake Tekapo z Mt John Walkway.


➕ Atrakcje z odcinka Braemar Road – Twizel (patrz wyżej).4️⃣ Odcinek: Lake Ohau Lodge – Omarama


🤩 Clay Cliffs (tu kręcono sceny do filmu Mulan)


♨️ Gorąca kąpiel z widokami w Hot Tubs Omarama >> Tutaj szukaj promocji na wejściówki.Clay Cliffs w Omarama w Nowej Zelandii
Clay Cliffs (fot. Miles Holden)

5️⃣ Odcinek: Omarama – Otematata


🍖 Dobre jadło w Wrinkly Rams 6️⃣ Odcinek: Otematata – Kurow

7️⃣ Odcinek: Kurow – Duntroon


🍷 Lokalne wina River-T Estate Wines 

8️⃣ Odcinek: Duntroon – Oamaru


🐘 Elephant Rocks – ciekawe formacje skalne, miejsce na piknik i ew. buldering)


🐧 Miejsce do obserwacji najmniejszych pingwinów na świecie – Blue Penguins – przy wschodzie/zachodzie słońca usiądźcie na ławeczce i obserwujcie pingwiny poruszające się po rampie dla łodzi i przechodzące przez ulicę.🧀 Przesmaczne sery w Whitestone Cheese 

NOCLEGI NA SZLAKU ALPS 2 OCEAN


🏠 Różnego standardu miejsc noclegowych w pobliżu szlaku szukaj tutaj.Jeżeli wybieracie się na szlak z namiotem, polecam następujące miejsca:


CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ O SZLAKU?


🚴 Najzwyklejszy rower górski będzie całkowicie wystarczający na szlak Alps 2 Ocean.🪖 W Nowej Zelandii rowerzyści poruszający się po drogach zobowiązani są do jazdy w kasku.🦺 Odblaskowa kamizelka zalecana jest na odcinki szlaku prowadzące po drogach.🚽 Lokalizację toalet znajdziecie na zamieszczonej wyżej mapie szlaku w Google Maps po użyciu funkcji filtrowania.📶 Zasięg sieci komórkowej może nie obejmować wszystkich odcinków szlaku i zależy od używanej sieci.


Najbardziej aktualne informacje na temat szlaku Alps 2 Ocean znajdziecie na stronie Alps2Ocean.com


🩺 Będąc w Nowej Zelandii na wakacjach, nie zapomnij o zakupie dobrego ubezpieczenia, które pokryje np. ewentualne koszty leczenia i ewakuacji przez służby ratownicze.⚠️ Przed wyjściem na szlak, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej, który jest eksponowany, mało uczęszczany, którym będziesz przemierzał kilka dni lub na którym będziesz sam, warto zostawić wypełniony plan wycieczki zaufanej osobie.💊 Zabierz ze sobą podstawową apteczkę na wypadek mniejszych i większych kontuzji – przeczytaj o tym co warto spakować do plecaka na stronie lokalnej organizacji górskiej.